Reklama

Coraz więcej stulatków żyje w regionie

Opublikowano:
Autor:

Coraz więcej stulatków żyje w regionie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Społeczeństwo w Polsce się starzeje. Zmniejsza się dzietność i wydłuża się trwanie życia. Efektem jest wzrost populacji w wieku poprodukcyjnym i malejący udział populacji w wieku produkcyjnym. W naszym województwie mamy 133 osoby, które pobierają świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w związku z przekroczeniem 100 lat życia. Ile z nich mieszka w powiecie kutnowskim?

- W prognozach przygotowanych przez Ministerstwo Finansów dla potrzeb długoterminowych założeń makroekonomicznych, widzimy że przez cały prognozowany okres, liczba osób w wieku 100 lat i więcej rośnie. W 2018 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił z tytułu wieku 1,9 tys. świadczeń honorowych. Ze wspomnianej prognozy wynika zaś, że już w 2040 r. osób w wieku 100 plus, będzie już ponad 20 tys. W 2060 r. – blisko 69 tys. a w 2080 – już 124 tys - wylicza Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik ZUS w woj. łódzkim.

Wśród obecnych stulatków przeważają kobiety, stanowią 85% populacji stulatków w naszym kraju. Najwięcej osób w tym wieku zamieszkuje w województwie mazowieckim – 0,3 tys., a najmniej w województwie opolskim – 0,03 tys.

Najstarsza osoba pobierająca świadczenie dla 100 latka mieszkała w województwie śląskim. Była to kobieta, która w XII 2018 r. miała ukończone 112 lat. Najstarszy mężczyzna mieszkał w woj. dolnośląskim i w XII 2018 r. miał ukończone 111 lat.

Najwięcej świadczeń honorowych z tytułu ukończenia 100 lat wypłacały Oddziały ZUS w Gdańsku (108) i w Warszawie (106), a najmniej Oddziały ZUS w Legnicy (15) i Pile (16).

A jak to jest w województwie łódzkim?

Najstarszą zusowską emerytką jest kobieta, która ma 106 lat mieszkająca na terenie działania Inspektoratu w Pabianicach. Najstarszy mężczyzna pobierający świadczenie z ZUS-u w woj. łódzkim to mężczyzna z Łodzi w wieku 103 lat i 3 m-cy.

- Ogólnie w naszym województwie, mamy 133 osoby pobierające świadczenia honorowe z ZUS, w tym 14 mężczyzn. Najwięcej stulatków przypada na I Oddział ZUS w Łodzi – 63, II Oddział - 41 i Oddział w Tomaszowie Mazowieckim – 29. W samym mieście, w Łodzi, mamy w sumie 59 stulatków pobierających świadczenie honorowe z ZUS, w tym 9 mężczyzn - mówi M. Kiełczyńska.

Jeśli chodzi o pow. kutnowski - mieszkają u nas trzy osoby (kobiety) w wieku ponad 100 lat (stan na 13.05.2019). Najstarsza z nich ma ponad 104 lata. Dla porównania - w pow. łęczyckim mieszka jedna kobieta w wieku ponad 100 lat, a w pow. łowickim mieszkają dwie takie osoby. W I Oddziale ZUS w Łodzi (czyli tym, do którego należy Kutno) w sumie mieszkają 52 kobiety w wieku ponad 100 lat i 11 mężczyzn.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE