Reklama

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Ogólnopolski sukces gospodyń z Dąbrowic

Opublikowano:
Autor:

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Ogólnopolski sukces gospodyń z Dąbrowic - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Osiem barwnych osobowości i głów pełnych nowych pomysłów – oto siła dąbrowickiego Klubu Kobiet Aktywnych. Choć stowarzyszenie działa zaledwie rok, to ma na swoim koncie szereg działań nie tylko kulinarnych. Członkinie, oprócz współorganizacji pikników czy dożynek, udzielają się również społecznie, a ich dokonania zostały docenione na poziomie ogólnopolskim. Panie jako jedyne z całego województwa zakwalifikowały się bowiem do konkursu „Kobiety na start”, w którym rywalizują o zwycięstwo z innymi wiejskimi organizacjami kobiecymi. Patrząc na dokonania dąbrowickiego Klubu Kobiet Aktywnych aż trudno uwierzyć, że działa on dopiero od roku.– Wszystko zaczęło się 15 lutego ubiegłego roku, chociaż do stworzenia klubu zbierałyśmy się od jakiegoś czasu – mówi pani Ewa Stelmachowska, jedna z członkiń.

– Duża w tym zasługa pani Doroty Dąbrowskiej, wójt gminy Dąbrowice, która była inicjatorem i motorem napędowym naszej organizacji. Klub Kobiet Aktywnych tworzy osiem niezwykłych kobiet: Ewa Stelmachowska, Krystyna Banasiak, Barbara Bielicka, Jadwiga Chełminiak, Wiesława Kwiatkowska Barbara Mańkowska, Grażyna Szymańska i Teresa Wójcik.

Jak mówią, nie mają jednej liderki, ponieważ wszystkie aktywnie udzielają się w stowarzyszeniu.

– Pierwszą imprezą, którą wspomogłyśmy swoim udziałem był piknik rodzinny w Dąbrowicach, następnie pojechałyśmy na Wielkanocny Żur do Chodcza, gdzie w konkursie kulinarnym zajęłyśmy pierwsze miejsce – opowiada Teresa Gawrońska. – Później dostałyśmy propozycję od pana Pawła Łebkowskiego ze starostwa wzięcia udziału w projekcie „Żyjesz dla siebie i innych – zadbaj o zdrowie”. Startowałyśmy tam w konkursach na najlepsze zdrowe potrawy, które w dużej części wygrywałyśmy.

Działalność klubu rozkręciła się więc na dobre. Panie, oprócz udziału w piknikach rodzinnych i zdrowotnych, pojawiały się na dożynkach, a także przygotowywały potrawy na wigilię dla 300 osób i uczestniczyły w spotkaniach dotyczących zdrowia i racjonalnego żywienia. Co ciekawe, Klub Kobiet Aktywnych udziela się także społecznie, a członkinie zajmują się m.in. wydawaniem jedzenia zbieranego w ramach Banku Żywności. Wszystkie przeprowadzone akcje udowadniają, że Klub Kobiet Aktywnych nie bez powodu dostał się do 48 najlepszych wiejskich organizacji kobiecych w Polsce. Co ważne, dąbrowickie działaczki jako jedyne reprezentują województwo łódzkie. Zostały wyłonione przez reporterów Poradnika Rolniczego spośród setek grup z całej Polski.

– Jesteśmy bardzo dumne z tego wyróżnienia. Mamy dużo pracy, jednak daje ona ogromną satysfakcję. Ciągle się rozwijamy i doskonalimy swoje umiejętności. Dzięki wspólnym wyjazdom integrujemy się i poznajemy nowych ludzi, co skutkuje później nowymi pomysłami – dodaje pani Teresa. – Jesteśmy również otwarte na nowe osoby, które chciałyby zasilić nasze szeregi.

Finał konkursu „Kobiety na start” odbędzie się 10 września w Licheniu podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich. Trzymamy kciuki za lokalną drużynę!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE