W konferencji wzięli też udział przedstawiciele Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, które projekt zrealizowało.
Celem głównym programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” 2019 jest zwiększenie liczby inicjatyw podejmowanych przez mieszkanki i mieszkańców województwa łódzkiego (jako 3 osobowe grupy nieformalne przy wsparciu lokalnych organizacji) oraz lokalne organizacje pozarządowe, w formie projektów mikrograntowych.
W ramach konkursu złożono 1401 projektów, które przez dwa tygodnie oceniała 26-osobowa komisja.
- Szukaliśmy projektów, które angażują społeczności, dają szansę na trwałość, czy powtarzalność. Takich, które da się zorganizować w jeden miesiąc - mówił Andrzej Górczyński.
Sporą część projektów stanowiły projekty na tzw. małą infrastrukturę (ławki, altany, siłownie plenerowe, place zabaw), czy doposażenie świetlic wiejskich i strażnic OSP. Nie brakowało też projektów dotyczących lokalnych wydarzeń związanych z obchodami Święta Niepodległości oraz andrzejkowo-mikołajkowymi zwyczajami.
Zadanie "Mikrogranty Łódzkie na plus 2019" jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.