Reklama

Reklama

Czy będzie wzrost opłat za odpady w gminie Kutno? Wójt wyjaśnia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/archiwum KCI

Czy będzie wzrost opłat za odpady w gminie Kutno? Wójt wyjaśnia - Zdjęcie główne

Czy w 2023 roku będzie wzrost opłat za odpady w gminie Kutno? | foto poglądowe/archiwum KCI

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jak informuje wójt gminy Kutno, stawka opłaty za odpady komunalne w 2023 roku nie ulega zmianie. Jednocześnie w przypadku mieszkańców kompostujących bioodpady w kompostowniku przydomowym stawka ulega obniżeniu o 25 % i wynosi 28,50 zł od osoby. Z ulgi w opłacie korzysta każdy właściciel nieruchomości, który zaopatrzy się w kompostownik i będzie kompostował bioodpady. Każdy kto do chwili obecnej nie korzystał ze zwolnienia z opłat, a chciałby skorzystać, jest zobowiązany złożyć ponownie deklarację.

Reklama

 Przypomnijmy, że stawka opłaty za odpady komunalne w gminie Kutno wynosiła do tej pory 38 zł miesięcznie. I tak pozostanie w 2023 roku. Odbiorcą, zgodnie z zawartą umową, jest firma PreZero Service Centrum sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Łąkoszyńskiej 127 w Kutnie.

Właściciele nieruchomości nowo zamieszkałych zobowiązani są do złożenia pierwszej deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana w przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Za okres 11 miesięcy 2022 r.z terenu gminy Kutno zebrano łącznie 2482 tony odpadów z czego :

- 1555 ton stanowią niesegregowane zmieszane odpady komunalne,

- 335 ton stanowią bioodpady,

- 252 tony stanowią zmieszane odpady opakowaniowe,

- 196 ton stanowi szkło.

W analogicznym okresie roku 2021zebrano łącznie 2788 ton odpadów z czego:

- 1454 tony stanowiły niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne,

- 718 ton stanowiły bioodpady,

- 245 ton stanowiły zmieszane odpady opakowaniowe,

- 187 ton stanowiło szkło.

Jak wynika z powyższego zestawienia nastąpił spadek ilości odpadów komunalnych ogółem o 306 ton, co stanowi 11 %. Najwyższy spadek ilości odpadów zanotowano we frakcji bioodpady, których w stosunku do 2021 roku ubyło 383 ton, co stanowi 53 %. Powodem spadku ilości tych odpadów jest zwiększenie ilości nieruchomości kompostujących bioodpady w kompostownikach przydomowych.

W gminnym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi wg stanu na dzień 31.12.2022r zarejestrowanych jest 7658 osób, a na koniec 2021 roku w systemie funkcjonowały 7511 osoby.

Posiadanie kompostownika zadeklarowało 4577 osób, które płacą stawkę 28,50 zł, co stanowi 60 % ogółu mieszkańców.

W celu zminimalizowania ponoszonych kosztów opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz troską o środowisko naturalne zachęcamy Państwa do racjonalnego gospodarowania odpadami, poprzez segregowanie odpadów, kompostowanie bioodpadów, rozsądne zakupy.

 Info: gmina Kutno
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy