reklama

Czy kredyt konsolidacyjny jest zawsze tańszy?

Opublikowano:
Autor:

Czy kredyt konsolidacyjny jest zawsze tańszy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaKonieczność spłacania kilku rat różnych kredytów stawia nas w niekomfortowej sytuacji. Przyczynia się również do tego, że wpadnięcie w sieć długów jest znacznie łatwiejsze niż ma to miejsce w innych okolicznościach. Wyjściem z sytuacji może być zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, czy jednak rzeczywiście jest on zawsze tak atrakcyjny, jak przekonują nas o tym pracownicy polecających takie rozwiązanie banków?Najważniejszym zadaniem, jakie ma do spełnienia kredyt konsolidacyjny jest obniżenie wysokości naszych comiesięcznych zobowiązań. Może on zastąpić niemal wszystkie rodzaje kredytów udzielanych przez bank, zainteresowanie nim jest więc uzasadnione bez względu na to, czy spłacamy kredyt ratalny, samochodowy, odnawialny, klasyczny kredyt gotówkowy, czy tez kredyt hipoteczny. Niestety, coraz więcej osób przekonuje się o tym, że to, co jest promowane jako jego największa zaleta, może okazać się poważnym niebezpieczeństwem.

Dlaczego decydujemy się na kredyty konsolidacyjne?

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że kuszą ułatwienia, które tego rodzaju zobowiązania gwarantują. Nie dość, że w miesiącu będziemy spłacać nie kilka, ale jedną ratę, to jeszcze rata ta będzie niższa niż wysokość regulowanych przez nas do tej pory zobowiązań. W tym momencie jednak sytuacja zaczyna się komplikować, niższa rata nie jest bowiem wcale prezentem, który otrzymujemy od banku. Owszem, mamy podstawy do zadowolenia, możemy bowiem płacić mniej, pamiętajmy jednak, że niższa rata automatycznie wydłuża czas niezbędny nam do spłaty przynajmniej niektórych zobowiązań.

W krótkiej perspektywie kredyt konsolidacyjny może być postrzegany jako rozwiązanie niemal idealne. W całkowitym rozliczeniu mamy jednak znacznie mniej powodów do zadowolenia. Wydłużenie okresu kredytowania zwiększa sumę związanych z nim kosztów, bank będzie bowiem domagał się od nas większej kwoty. Co więcej, banki mogą być również zainteresowane pobraniem od nas prowizji, mówimy bowiem o zupełnie nowym kredycie. Jeszcze więcej wydatków pojawi się wówczas, gdy zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką. Zazwyczaj jest on przyznawany na dużo bardziej atrakcyjnych warunkach, przed jego udzieleniem konieczna jest jednak wycena nieruchomości, a niekiedy również – wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

Czy zatem konsolidacja kredytów, się nie opłaca?

Wyciąganie tak radykalnych wniosków nie jest wskazane, pamiętajmy jednak, że przedmiotem naszego zainteresowania nie jest propozycja dla każdego. O zaletach tego rozwiązania mówi się przede wszystkim w kontekście osób, które zdają sobie sprawę z przyszłych problemów, które mogą wystąpić w trakcie spłaty zobowiązań, konsumenci zainteresowani wyłącznie obniżeniem raty muszą zaś liczyć się z tym, że jest to propozycja, która wcale nie jest najbardziej opłacalna, a nawet najlepszy kredyt konsolidacyjny nie jest zawsze tańszy od kredytów aktualnie przez nas spłacanych. Konsolidacja kredytów nie jest wcale jedynym sposób radzenia sobie z problemami z zadłużeniem, warto więc przeanalizować i kilka rozwiązań alternatywnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo