Reklama

Czy Kutno jest gotowe na epidemię koronawirusa? Władze odpowiadają radnym

Opublikowano:
Autor:

Czy Kutno jest gotowe na epidemię koronawirusa? Władze odpowiadają radnym - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Radni rady miasta Kutno wystąpili niedawno z zapytaniem o przygotowanie naszego miasta i powiatu na ewentualne pojawienie się przypadku koronawirusa. Dziś radny Robert Feliniak opublikował w mediach społecznościowych notatkę służbową podpisaną przez Radosława Bieńka, naczelnika wydziału zarządzania kryzysowego.

Komisja Pomocy Społecznej, Zdrowia, porządku publicznego i bezpieczeństwa Rady Miasta Kutno zwróciła się z prośba do prezydenta Miasta Kutno o wystąpienie z zapytaniem do właściwych służb i instytucji o stopień przygotowań w przypadku wystąpienia ewentualnego zagrożenia. Miało to związek z dużym zaniepokojeniem mieszkańców Miasta Kutno niebezpieczeństwem związanym z zachorowaniami na koronawirusa.

- Nadmieniam. że pierwsza informacja na temat sytuacji w kontekście „koronawirusa” wpłynęła do Urzędu Miasta Kutno w dniu 31 stycznia 2020 roku i był to protokół z posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Wojewody Łódzkiego, Pana Tobiasza Bocheńskiego – czytamy w notatce podpisanej przez Radosława Bieńka.

Informacja zawarta w tym protokole zawierała opis podejrzenia wystąpienia u jednej z osób na terenie Łodzi (obywatel USA, w ostatnim czasie przebywał w Chinach) zakażenia koronawirusem 2019-nCoV, lecz na dzisiaj możemy stwierdzić, iż sytuacja ta nie odzwierciedla posiadania przez tą osobę tegoż wirusa.

- W następstwie powyższej informacji nawiązałem kontakt z Panią Celiną Marciszewską - Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Kutnie celem ustalenia jak faktycznie wygląda sytuacja na terenie miasta Kutno. W trakcie rozmowy ustaliłem, że na terenie miasta Kutno nie stwierdzono żadnych przypadków podejrzeń o zarażeniem się wirusem „koronawirus” jakiejkolwiek osoby, a ponadto miasto Kutno na chwilę obecną nie jest zagrożone tym wirusem – podkreśla R. Bieniek.

Koordynatorem w tej problematyce jest Wojewoda łódzki, a jedyna osobą upoważnioną do udzielania w tej kwestii informacji jest Rzecznik Prasowy Wojewody Łódzkiego.

- W trakcie rozmowy postanowiono. że będziemy utrzymywać stały kontakt telefoniczny pod kątem wymiany ewentualnych informacji o zagrożeniach spowodowanych „koronawirusern". W dniu 13 lutego 2020 roku zgodnie z poleceniem Pana Zbigniewa Wdowiaka Zastępcy Prezydenta Miasta Kutno uczestniczyłem w posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starostwa Powiatowego w Kutnie – dodaje Bieniek.

W trakcie spotkania poruszono różne tematy - zagadnienia, między innymi tematykę zagrożeń spowodowanych potencjalnym wystąpieniem „koronawirusa” na terenie Powiatu Kutnowskiego. które omówiła Celina Marciszewska - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kutnie.

- W czasie tej prelekcji wyżej wymieniona stwierdziła, że w powiecie kutnowskim na chwilę obecną nie występuje zagrożenie „koronawirusem”, a obecnie większe zagrożenie pochodzi o zachorowań na grypę. czy też ospę – zaznacza naczelnik wydziału zarządzania krzyzyowego.

Jeżeli chodzi o przygotowanie służb na wypadek wystąpienia wirusa, to sytuacja wygląda następująco:

  • na terenie powiatu kutnowskiego posiadamy dwa obiekty do ewentualnej kwarantanny osób z podejrzeniem zachorowania na przedmiotowy wirus (także inne choroby zakaźne), tj. Centrum Malej Ligi w Kutnie przy Alei Małej Ligi nr 1 oraz Szkoła Podstawowa w Szczycie, gmina Oporów;
  • transportem osób z podejrzeniem „koronawirusa" zajmie się Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego
  • osoby z podejrzeniem „koronawirusa" zgłaszający się do szpitalnego oddziału ratunkowego lub placówek zdrowia na terenie powiatu kutnowskiego, u których lekarz stwierdzi podejrzenie takiej choroby, będą transportowane i przyjmowane do placówek zdrowia - oddziałów zakaźnych na terenie województwa łódzkiego, np. Szpital Chorób Zakaźnych im. Biegańskiego tu Łodzi (na terenie powiatu kutnowskiego nie posiadamy oddziałów zakaźnych);
  • służby sanitarne powiatu kutnowskiego zgodnie ze swoimi kompetencjami i zapisami zawartymi w „Wojewódzkim planie działania na wypadek epidemii łódź 17 grudnia 2015, czy też „powiatowym Planie Zarządzania Kryzysowego Kutno 2019 czy też „Planie działania Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kutnie w sprawie zabezpieczenia sanitarno-epidemiologicznego na wypadek wystąpienia zachorowań na choroby szczególnie niebezpieczne oraz na potrzeby obronne państwa dla powiatu kutnowskiego" prowadzą stały monitoring przypadków zachorowań na choroby zakaźne wymienione w ustawie z dnia 05 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz na choroby, zespoły objawów oraz zdarzenia, wystąpienie, których powoduje uruchomienie systemu wczesnego powiadamiania;
  • osoby z krótkotrwałego kontaktu z osobami podejrzanym o zakażenie 2019-nCoV poddane będą nadzorowi epidemiologicznemu i/lub izolacji

Na dzień 13 lutego 2020 roku ilość przypadków zachorowań na .koronawirusa" w Polsce wynosi 0.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE