Reklama

Reklama

Decydująca bitwa na froncie wschodnim

Opublikowano: sob, 23 maj 2015 19:50
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wybuchy, zasłony dymne, zapach prochu i huk wystrzałów - w ten sposób zobrazowano decydującą bitwę na froncie wschodnim, w której uczestniczyła Armia Czerwona oraz walczące u jej boku Wojsko Polskie.Zebrani mogli na własne oczy ujrzeć walkę, dzięki widowisku historycznemu "Kierunek Berlin", które odbyło się na placu przy ul. bł. ks. Michała Oziębłowskiego.

Reklama

Operacja berlińska dzieliła się na trzy etapy:

  • Pierwszy, od 16 do 19 kwietnia 1945 roku, obejmował przełamanie obrony niemieckiej nad Odrą i Nysą Łużycką przez wojska 1. Frontu Białoruskiego i 1. Frontu Ukraińskiego. W tym czasie oddziały 2. Frontu Białoruskiego pokonały wschodnie koryto Odry na południe od Szczecina i opanowały podstawy wyjściowe do forsowania zachodniego koryta tej rzeki.
  • Podczas drugiego etapu operacji, trwającego od 20 do 25 kwietnia, wojska 1. Frontu Białoruskiego i 1. Frontu Ukraińskiego po przekroczeniu Odry rozwijały natarcie w głąb Brandenburgi i Łużyc, okrążyły Berlin i wojska niemieckie w rejonie Gubina i Frankfurtu nad Odrą. W tym czasie oddziały 2. Frontu Białoruskiego po sforsowaniu zachodniego koryta Odry zdobyły Szczecin.
  • Ostatni etap operacji trwał od 26 kwietnia do 8 maja. W tych dniach zlikwidowano okrążone zgrupowania niemieckie w rejonie Gubina i Frankfurtu nad Odrą i odpierano ataki Niemców mające na celu deblokadę Berlina. Trwały też walki o poszczególne dzielnice miasta. Wojska obu frontów zaangażowanych bezpośrednio w szturm Berlina dotarły do Łaby, a oddziały 2. Frontu Białoruskiego rozbiły zgrupowanie przeciwnika walczące w Meklemburgii.

Organizatorami inscenizacji są Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)