Reklama

Decyzja w sprawie upamiętnienia ofiar hitlerowskich zbrodni podjęta

Opublikowano:
Autor:

Decyzja w sprawie upamiętnienia ofiar hitlerowskich zbrodni podjęta - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Z tego, że centrum naszego miasta, a ściślej rewitalizowany właśnie plac Wolności ma tragiczną historię, większość z mieszkańców zdaje sobie sprawę. Dlatego też o oddanie czci kutnianom poległym w czasie nazistowskiej okupacji wnosił jeden z miejskich radnych. Prezydent podjął już decyzję w tej sprawie.

O sprawie informowaliśmy na początku miesiąca. Przypomnijmy jednak, że radny Rafał Jóźwiak, w interpelacji skierowanej do władz miasta, zwrócił uwagę na całkowite przeobrażenie centralnej części miasta w związku z przebudową pl. Wolności i Rynku Zduńskiego. To z kolei - jak czytamy w piśmie - odetnie bezpowrotnie tę przestrzeń od historii ludzi czy obiektów architektonicznych związanych z tym miejscem. Dlatego też zawnioskował o przywrócenie przestrzeni miejskiej starego ratusza oraz szczegółowe przedstawienie jego historii na wystawie w mającym powstać na placu pawilonie wystawowym. Dodatkowo Rafał Jóźwiak poprosił także o odzyskanie fragmentów macew użytych do budowy murów i o odpowiednie upamiętnienie trzech straconych patriotów.

Zastępca prezydenta Kutna Jacek Boczkaja poinformował, że zlokalizowana na placu tablica została zabezpieczona na czas prac przez Muzeum Regionalne w Kutnie i odniósł się do sprawy następująco:

- Wszystkie fragmenty macew odzyskane podczas prac rozbiórkowych lub inne ewentualne znaleziska zostaną zabezpieczone, zakonserwowane i przewiezione do Muzeum Regionalnego w Kutnie. Po zakończeniu prac budowlanych tablica pamiątkowa zostanie zamontowana na jednej z żelbetowych ścian kurtynowych zaprojektowanych w strefie placyku przed kościołem.

Teraz z kolei wiceprezydent poinformował już oficjalnie, że miejsce kaźni Polaków, kutnian w czasie okupacji hitlerowskiej będzie miało miejsce.

- Wykonanie tego przedsięwzięcia nastąpi po zakończeniu realizacji projektu pn. „Rewitalizacja najstarszej historycznej części Kutna” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020". W związku z powyższym, po zakończeniu prac budowlanych sposób upamiętnienia przytoczonego tragicznego wydarzenia zostanie poddany pod obrady Kutnowskiej Rady Pamięci Narodowej w sprawach dotyczących zadań z zakresu pamięci narodowej i opieki nad miejscami pamięci - wyjaśnia Boczkaja.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE