Reklama

Do czego zobowiązany jest pracodawca podczas upałów?

Opublikowano:
Autor:

Do czego zobowiązany jest pracodawca podczas upałów? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wysokie temperatury zmuszają wszystkich, bez względu na branżę, do pracy w cięższych niż zwykle warunkach. Rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy Państwowej Inspekcji Pracy w Łodzi przypomina, jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracowników w upalne dni.

- W sytuacji, gdy na stanowiskach pracy temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni, pracodawca zapewnia wszystkim pracownikom napoje w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników. Napoje te powinny być dostępne w ciągu zmiany roboczej - informuje Kamil Kałużny.

Napoje zapewnia się również pracującym:
- w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25 stopni Celsjusza;

- przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25 stopni;

- przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ0 u kobiet.

Dodatkowo, okna i świetliki w miejscu pracy powinny być wyposażone w odpowiednie urządzenia eliminujące nadmierne działanie promieni słonecznych padających na stanowiska pracy.

Pracodawca musi zapewnić wodę niezbędną do utrzymania czystości pomieszczeń i terenu zakładu . Jest to co najmniej 1,5 l na dobę na każdy metr kwadratowy powierzchni podłogi, wymagającej zmywania, oraz co najmniej 2,5 l na dobę na każdy metr kwadratowy powierzchni terenu poza budynkami, wymagającej polewania (tereny zielone, utwardzone ulice, place itp.).

Poza napojami i wodą zdatną do picia, właściciel firmy musi zapewnić dostateczną ilość wody do celów higieniczno-sanitarnych, gospodarczych i przeciwpożarowych. Jest to odpowiednio:

  • nie mniej niż 120 l - przy pracach w kontakcie z substancjami szkodliwymi, trującymi lub zakaźnymi albo powodującymi silne zabrudzenie pyłami, w tym 90 l w przypadku korzystania z natrysków;
  • nie mniej niż 90 l - przy pracach brudzących, wykonywanych w wysokiej temperaturze lub wymagających zapewnienia należytej higieny procesów technologicznych, w tym 60 l w przypadku korzystania z natrysków;
  • nie mniej niż 30 l - przy wykonywaniu innych prac niż wymienione wyżej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE