Reklama

Reklama

Dodatkowy zasiłek na dzieci i niepełnosprawnych. Chodzi o COViD-19

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Dodatkowy zasiłek na dzieci i niepełnosprawnych. Chodzi o COViD-19 - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Do 14 lutego został przedłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 oraz starszych z orzeczoną niepełnosprawnością w sytuacji, gdy z powodu COViD-19 placówki, do których uczęszczają, są zamknięte.

Reklama

Świadczenie będzie przysługiwało także w sytuacji, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki z powodu jej ograniczonego funkcjonowania lub też gdy z powodu COVID-19 takiej opieki nie może zapewnić niania czy dzienny opiekun– informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą też  skorzystać rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 lub ograniczenia działalności placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Nie zmieniły się zasady przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, tak więc ze świadczenia nie może skorzystać matka czy ojciec dziecka, jeśli drugi z rodziców może zapewnić mu opiekę, bo korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy wychowawczego, albo jest osobą bezrobotną. Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku, a rodzic z niej nie skorzysta.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. 

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Więcej informacji o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy