Domus propria domus optima

Opublikowano:
Autor:

Domus propria domus optima - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wczoraj odbył się kolejny wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem mieli oni okazję poznać historię dworu szlacheckiego i jego rolę w kształtowaniu kultury polskiej. Prelekcję poprowadził Piotr A. Stasiak, pracownik Muzeum - Zamku w Oporowie.

Łacińska maksyma "Dom własny domem najlepszym" najlepiej oddaje istotę dworu i folwarku szlacheckiego - samowystarczalnego gospodarstwa, będącego swoistym mikropaństwem w państwie. Słuchacze poznali na wykładzie historię siedzib szlacheckich, od zamków poprzez dwory obronne, alkierzowe, aż po najbardziej rozpoznawalne, XIX i XX-wieczne dwory i pałace właścicieli ziemskich. Okazuje się że ślady dworskich wpływów w architekturze można odnaleźć także i we współcześnie budowanych domach. - Dziś widać swego rodzaju dworski sentyment w architekturze - mówił Piotr A. Stasiak - Ale współczesne realizacje są raczej mało udanymi wariacjami na ten temat, a nie próbą naśladownictwa dworskiego stylu, choć często projekty są tak reklamowane.

Powiat kutnowski okazuje się być bogaty w dawne siedziby szlacheckie, choć w większości pozbawione są one jakiejkolwiek opieki. Cenne przykłady zabudowań dworskich można odaleźć między innymi w Łękach Kościelnych, Śleszynie, Miłonicach, Wojszycach, Skłótach, Imielnie, Mnichu i Sójkach. Niestety, tylko niewielka ich część jest w jakiś sposób wykorzystywana, czy też ma nowych właścicieli. Pozostałe popadają w ruinę, a niektóre z nich istnieją wyłącznie w pamięci najstarszych mieszkańców.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE