Reklama

Reklama

Domy Pomocy Społecznej z Kutna dyskryminowane? Do ministerstwa wpłynęło pismo

Opublikowano: pon, 20 lis 2017 13:00
Autor:

Domy Pomocy Społecznej z Kutna dyskryminowane? Do ministerstwa wpłynęło pismo - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W jakiej sytuacji finansowej znajdują się Domy Pomocy Społecznej z naszego powiatu? Czy mogą liczyć na większą pomoc ze strony państwa? Czy nasze województwo, a co za tym idzie, również nasz powiat, są dyskryminowane przez władze? Ostatnio pismo do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej w tej sprawie złożył poseł, Tadeusz Woźniak.

Reklama

- Na terenie powiatu kutnowskiego funkcjonuje 6 domów pomocy społecznej różnego typu. W 2017 roku koszt utrzymania mieszkańców oscyluje średnio w granicach 2.700-2.980 zł. Aktualnie w ww. jednostkach przebywa 205 osób umieszczonych na tzw. starych zasadach, na utrzymanie których powiat otrzymuje z budżetu państwa określone dotacje – pisze Tadeusz Woźniak.

To wojewoda ustala kwotę dotacji dla danego powiatu. Wyliczana jest ona na podstawie iloczynu liczby mieszkańców DPS-ów i średniego miesięcznego kosztu utrzymania. Odejmuje się od niego dochody uzyskane z odpłatności za pobyt. W praktyce wygląda to tak, że średnia miesięczna kwota dotacji na jednego mieszkańca może co miesiąc wzrastać, ponieważ liczba dotowanych mieszkańców zmniejsza się.

- Po dokonaniu analizy przekazywanych dotacji wynika, że po raz ostatni w 2008 roku wojewoda łódzki przekazał dotację dla powiatu kutnowskiego pokrywającą w 100% koszt utrzymania mieszkańców (1853,52) oraz dodatkowe środki na dojście do standardów. Od 2009 roku województwo łódzkie otrzymuje najniższą wysokość dotacji na jednego mieszkańca przy porównywalnym koszcie utrzymania – zaznacza poseł Solidarnej Polski.

Kwota dotacji dla wybranych województw w 2009 roku wynosiła:
- łódzkie 1.388 zł,
- podkarpackie -1.795 zł,
- wielkopolskie -1.772 zł,
- kujawsko-pomorskie -1.744 zł,
- warmińsko-mazurskie -1.644 zł.

Występujące różnice w kolejnych latach pogłębiały się, co przyczyniło się do pogorszenia sytuacji ekonomicznej domów pomocy społecznej.

- Od maja 2017 roku powiat kutnowski otrzymuje dotację w wysokości 2.030 zł miesięcznie na 1 mieszkańca. Wysokość dotacji dla wybranych województw w 2017 roku na dzień składania interpelacji wynosi (dane uzyskane drogą telefoniczną z właściwych wydziałów urzędów wojewódzkich w dniu 26.07.2017 r): podkarpackie – 2.284 zł, kujawsko-pomorskie – 2.711,29 zł, warmińsko-mazurskie - 2.544 zł – pisze poseł Woźniak.

Parlamentarzysta zwraca uwagę, że DPS-y na terenie powiatu kutnowskiego charakteryzują się małą rotacją mieszkańców skierowanych tam przed 1 stycznia 2004 r. Oprócz tego wpływy z ich strony za pobyt w domach także są niewielkie i wynoszą średnio 650 zł miesięcznie od osoby.

- Dodając do tego miesięczną dotację w wysokości 2.030 zł, jaka w tej chwili obowiązuje w województwie łódzkim, otrzymujemy kwotę 2.680 zł, co przy koszcie utrzymania oscylującym średnio w powiecie kutnowskim w granicach 2.700-2.980 zł powoduje znaczące braki finansowe – pisze Tadeusz Woźniak.

Powiaty obecnie w niewielkim zakresie dofinansowują działalność domów, dlatego znajdują się one w trudnej sytuacji. Są zmuszone do oszczędności, zwłaszcza z zakresie remontów i zakupu sprzętu i urządzeń.

- Czy ministerstwo planuje wyrównać kwotę dotacji na jednego mieszkańca DPS w województwie łódzkim, aby zrównoważyć poziom co do innych jednostek na terenie kraju? Jeśli tak to, w jakim okresie czasu może zaistnieć taka pozytywna sytuacja? - pyta ministerstwo poseł Tadeusz Woźniak.

O odpowiedzi na interpelację posła poinformujemy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (10)
 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  Colo

  Nauczyciele mają naliczane pensje tak jak należy i dostają podwyższki.Piele... w szpitalu złożyły pozew że maja zle naliczane pensje.A w DPS jeszcze troche bedą pracować za grosze ,bo nie starczy radnym na podwyższki .Poczytajcie sobie ile zarabiaja w innych miastach i napewno mają liczone solidnie pensje /.najniższa+staż+nocne +itd/ Ludzie nie dajcie sie rolować... PUP podwyższki, tylko im to tylko za to że są opryskliwe ,nie miłe,każdego trakt...z góry.Najlepiej prywaryzacja,dopiero by panie biegały nad człowiekiem.

 • 4 lata temu | ocena +5 / -5

  Stażowy

  Nie chciałbyś pracować Panie szanowny za 1400 zł.,bo tyle jest do ręki w DPS po 20 latach pracy

 • 4 lata temu | ocena +5 / -5

  Życiowa

  Takie domy są potrzebne jak najbardziej ,ale kto bedzie pracował za najniższą krajową w takich domach, jak pracownicy już uciekają do innych lepiej płatnych zakładow.!!

 • 4 lata temu | ocena +4 / -4

  Życiowa

  A ja utrzymuje 5 osobową rodzine za 3500. Nikogo nie interesuje że okradają nas ze stażowego.Za to radni podwyżki sobie podawali od 300 do 400zł.!!!!

 • 4 lata temu | ocena +3 / -3

  cyryl

  Nareszcie słychać poselski głos... tylko w jak drażliwej sytuacji? Czy nie znane były Panu dotychczasowe problemy, nawet jak samorządowca?

 • 4 lata temu | ocena +5 / -5

  Bola

  A może by tak rodzinka dołożyła znam sytuację gdy syn oddał matkę i niepełnosprawną siostrę do dps na Oporowską a ich mieszkanie jako opiekun prawny sprzedał mstka miała rencinę a siostra nie więc państwo płaci wiele lat jak mu powiedzieliśmy że to niemoralne tak postąpić to nas wyśmiał Dla cwaniaków państwo to dojna krowa .

 • 4 lata temu | ocena +7 / -7

  Pracujaca

  Pracuję w takim domu nie mam nawet najniższej krajowej bo doliczają stażowe 1800 plus staż pracy może tym by się zainteresować

  • 4 lata temu | ocena +3 / -3

   Julian Tw.

   Wiekszość pracowników w dps ma zaniżone pensje ale pracownicy którzy sa zatrudnieni z ukladów starostwa i po koligacjach rodzinnych maja odpowiednie pensje i nagrody

 • 4 lata temu | ocena +4 / -4

  wyborca

  O dziwo pan poseł obudził się przed wyborami a gdzie był do tej pory? Panie pośle zajmij się pan szpitalem bo jak widać w tej sprawie pan milczy,

 • 4 lata temu | ocena +5 / -5

  Rolboo

  Ciekawe bardzo prawie 3000 pln na jednego mieszkańca, to jakieś jaja są. Ja za 3000 utrzymuję trzyosobową rodzinę i nie narzekam.