Reklama

Reklama

Dorabiałeś do renty lub wcześniejszej emerytury? Nie zapomnij rozliczyć się z ZUS-em!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/archiwum KCI

Dorabiałeś do renty lub wcześniejszej emerytury? Nie zapomnij rozliczyć się z ZUS-em! - Zdjęcie główne

Dorabiałeś do renty lub wcześniejszej emerytury? Nie zapomnij rozliczyć się z ZUS-em! | foto poglądowe/archiwum KCI

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Renciści i emeryci, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, a osiągnęli w zeszłym roku dodatkowy przychód, są zobowiązani dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie z zakładu pracy o swoich przychodach z 2022 roku. Mają na to czas do końca lutego.

Reklama

Chodzi o przychody, od których składki na ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe np. z umowy o pracę, zlecenia, czy działalności gospodarczej. Rozliczeniu podlegają również przychody z pracy za granicą, czy z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, składają samodzielne oświadczenie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Informacja ta jest potrzebna, aby ZUS mógł ustalić, czy w ubiegłym roku wypłacał świadczenie we właściwej wysokości, ponieważ wcześniejszych emerytów i rencistów obowiązują limity w dorabianiu do świadczeń. ZUS może zmniejszyć wypłacaną emeryturę lub rentę, gdy przychód z dodatkowych źródeł przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wypłata świadczenia może być również zawieszona, jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. 

- Aby ZUS mógł rozliczyć świadczenia w najkorzystniejszy sposób (rocznie lub miesięcznie), warto przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Na podstawie tych dokumentów ZUS porówna przychód z granicznymi kwotami przychodu dla 2022 r. albo kwotami przychodu dla poszczególnych miesięcy i wybierze wariant rozliczeń korzystniejszy dla świadczeniobiorcy – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Ile mogliśmy dorobić w ubiegłym roku? (Okres Kwoty - równe 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - Kwoty równe 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

1-2/2022 - 3 960,20 zł - 7 354,50 zł
3-5/2022 - 4 196,60 zł  -7 793,70 zł
6-8/2022 - 4 364,70 zł - 8 105,80 zł
9-11/2022 - 4 309,40 zł - 8 003,20 zł
12/2022 - 4 536,50 zł - 8 424,90 zł

Graniczne kwoty przychodu dla 2022: 51 069,00 zł - 94 842,00 zł 

Kto nie musi rozliczać przychodu?

Co do zasady emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS-u o zarobkach. Jeśli jednak osiągnęli ten wiek w trakcie 2022 roku, to muszą rozliczyć się w ZUS z zarobków uzyskanych w miesiącach przed ukończeniem wieku emerytalnego. 

Limity w dorabianiu nie dotyczą także osób pobierających rentę rodzinną,  która kwotowo jest korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Wysokością przychodów nie muszą przejmować się także osoby, które otrzymują emeryturę częściową, rentę inwalidy wojennego, inwalidy wojskowego, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową lub rentę rodzinną po takim inwalidzie. Informacji o zarobkach nie muszą także składać uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat, a pobierają rentę rodzinną i są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej. Wyjątek stanowią uczniowie pobierający renty socjalne.

Info: ZUS regionu łódzkiego

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy