Reklama

Reklama

Duże święto w gminie. Odsłonili i poświęcili nowy pomnik [ZDJĘCIA]

Opublikowano: ndz, 14 lis 2021 13:56
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia To ważny dzień dla całej społeczności Gminy Oporów. Dziś odsłonięto a następnie poświęcono tam nowy pomnik. W uroczystości wzięła udział liczna grupa mieszkańców.

Reklama

Dziś po południu w Oporowie odsłonięto i poświęcono pomnik Miejsca Pamięci Walczących o Niepodległość. Wydarzenie poprzedziła uroczysta msza święta i przemarsz do Miejsca Pamięci.

Oprócz licznej grupy mieszkańców i wiernych w uroczystości wzięli udział: senator Przemysław Błaszczyk, przedstawiciele Gminy Oporów na czele z wójtem Robertem Pawlikowskim, przedstawiciele Rady Powiatu Kutnowskiego, duchowni, reprezentacje szkół, poczty sztandarowe, czy strażacy.

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Sannik, a wartę honorową przy odsłoniętym dziś pomniku pełnili reprezentanci I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w Kutnie.

Pierwotnie pomnik miał zostać odsłonięty już w ubiegłym roku, lecz przez pandemię wydarzenie musiało zostać przesunięte w czasie.

Jak mówił wójt Robert Pawlikowski, przed wychucham II Wojny Światowej na terenie Gminy Oporów znajdowało się kilka pomników poświęconych ważnym wydarzeniom i postaciom, które zapisały się w historii naszego kraju.

- Dziś wracamy do tych tradycji. Ten pomnik jest poświęcony przede wszystkim mieszkańcom Gminy Oporów, którzy walczyli o wolną Polskę. Chciałbym, żebyśmy w ten sposób podziękowali naszym przodkom, którzy byli patriotami i pokazali nam czym jest poświęcenie. To oni uczyli nas tradycji, bez nich nie byłoby nas. Jednym z takich ludzi był mój pradziadek, który walczył w Powstaniu Styczniowym. Jestem dumny, że mogę dziś o tym powiedzieć. Podobnych jemu było wielu mieszkańców naszej gminy – mówił Robert Pawlikowski.

Wójt apelował, by pomnik stał się symbolem jedności, który przypomina o tym, że Polacy w chwilach wymagających prób i trudnych kryzysów potrafią się zjednoczyć mimo różnych poglądów, czy przekonań.

W krótkim przemówieniu senator Przemysław Błaszczyk dziękował za to, że może wspólnie z mieszkańcami uczestniczyć w dzisiejszej uroczystości. 

- Cieszę się, że dzisiaj samorząd Oporowa i Wy – mieszkańcy Gminy Oporów – odsłaniacie tę tablicę wspominając bohaterów Waszej ziemi. To cieszy tym bardziej, że w ostatnim czasie na ziemi kutnowskiej odbyło się wcześniej już kilka podobnych uroczystości. Na początku roku dostałem kalendarz, który przypomina o wydarzeniach i bohaterach Powstań Śląskich. Odrywając kolejne kartki oprócz tych ważnych wydarzeń widać też postacie. Nie zawsze są to ci znani reżyserowie naszej wolności, jak Witos, Korfanty, Piłsudski, ale także te osoby, dzięki którym nasi bohaterowie i liderzy mogli doprowadzić do niepodległości – podkreślał senator Przemysław Błaszczyk.

Tablica została poświęcona, a po przemówieniach przybyłe delegacje złożyły pod nią kwiaty.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)