Reklama

Dyskusja o mieszkaniach w Kutnie. „To jest odlot, musimy pomyśleć o czymś innym”

Opublikowano:
Autor:

Dyskusja o mieszkaniach w Kutnie. „To jest odlot, musimy pomyśleć o czymś innym” - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Mieszkania w Kutnie. Ta sprawa od zawsze budzi emocje, a wczoraj ten temat został poruszony w trakcie obrad Rady Miasta. Zastępca prezydenta krytykuje rządowy program Mieszkanie Plus, a Grzegorz Chojnacki proponuje, by miasto samo spróbowało „rozruszać” rynek nieruchomości.

- Chciałam zapytać o spotkanie z 19 lutego z dyrektorem inwestycyjnym Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości w sprawie Mieszkania Plus. Jakie zostały poczynione ustalenia? - pytała wiceprzewodnicząca rady miasta Ewa Rzymkowska

- Zmieniły się całkowicie zasady w sprawie Mieszkania Plus, które w mojej ocenie idą w zaskakującym kierunku. Mianowicie - obsługujący program Bank Gospodarstwa Krajowego został sprzedany Polskiemu Funduszowi Rozwoju i zmieniła się zupełnie optyka – odpowiadał Jacek Boczkaja, zastępca prezydenta Kutna.

Co za tym idzie, zmieniły się zasady dofinansowań budowy mieszkań w ramach rządowego programu.

- Jest teraz tylko możliwość budowania Mieszkań Plus w partnerstwie publiczno-prywatnym. To chyba poszło nie w takim kierunku, jak iść miało. W mojej ocenie to jest nie do zrobienia – te 3 miliony mieszkań, które miały powstać w przeciągu 10 lat. Musimy stanąć przed tym, czy będziemy wchodzić w takie rozwiązania w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – ja mówię teraz o mieszkaniach, bo w innych kwestiach to tak – bo jak rozmawiałem z panią dyrektor Mirowską, na przykładzie Giżycka, to czynsze w tych mieszkaniach są na poziomie 28 zł za metr kwadratowy. To jest jakiś odlot dziwny. Na takim poziomie nie ma o czym marzyć, żeby znaleźć najemców w Kutnie za takie kwoty – mówił Boczkaja.

Stwierdził także, że obecna formuła Mieszkania Plus proponowana przez stronę rządową nie jest zbyt atrakcyjna, więc o rozwoju mieszkalnictwa w Kutnie trzeba będzie dyskutować i znaleźć inne wyjście.

Swój pomysł przedstawił Grzegorz Chojnacki.

- Uważam, że jedną z form, która wymusi – chociaż niewielki, ale jednak – ruch na rynku mieszkaniowym, byłoby budowanie chociaż raz na dwa lata przez Zarząd Nieruchomości Miejskich mieszkań komunalnych, tych najtańszych, jak chociażby na Kochanowskiego. Te kilkanaście mieszkań raz na dwa lata wymusi ruch wśród mieszkańców. Myślę, że to jest jedna z dróg, która mogłaby nam poprawić sytuację na rynku mieszkaniowym – mówił Grzegorz Chojnacki, zastępca przewodniczącego rady miasta.

- O tym wszystkim będziemy dyskutować w momencie robienia oceny wieloletniego programu mieszkaniowego i pracy nad nowym. Do tej pory miasto wspierało wszystkie formy poprawy sytuacji na rynku mieszkaniowym – czy to w formule TBS, czy wspomożenia w inny sposób planów budownictwa prywatnego. Tu oczywiście to nie Zarząd Nieruchomości Miejskich będzie budował, tylko miasto. Budynek oddany przy Kochanowskiego był budowany bardzo tanio – ceny na rynku budowlanym były bardzo niskie. Oczywiście, w pełni zgoda, że gdyby tych mieszkań dochodziło rocznie 10-15 to uważam, że problem byłby całkowicie rozwiązany – mówił J. Boczkaja.

Dodał, że zapotrzebowanie jest na różne typy mieszkań, jednak wcale nie są one takie tanie.

- Jak patrzymy na poziom czynszu w mieszkaniach komunalnych, to one nie są wcale tak bardzo tanie, oczywiście chodzi o te w najwyższym standardzie, bo nie mówimy o mieszkaniach typowo socjalnych - mówił zastępca prezydenta.

Możliwe, że budowa mieszkań komunalnych ruszy w przyszłym roku, sprawa będzie omawiana szczegółowo przy planowaniu przyszłorocznego budżetu. Zastępca prezydenta przypomniał przy okazji problemy z przebudową budynku przy ul. Sienkiewicza, gdzie przeprowadzono trzy przetargi, a żadnego nie dało się rozstrzygnąć z uwagi na wysokość cen.

- Jesteśmy w takim momencie, gdzie metr budowy mieszkania jest bardzo wysoki. Należy tutaj ze szczególną starannością dbać o pieniądz publiczny – podkreślał Boczkaja.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE