Święto zmarłych na całym świecie obchodzone jest na przełomie października i listopada. Okres ten upamiętnia wielką zagładę ludzkości podczas potopu zesłanego na ziemię przez Boga. W wielu kulturach pierwszy listopad jest to nowy rok, który następuje po dniu śmierci i jest symbolem powstania do nowego życia. Aborygeni po dzień dzisiejszy malują w święto zmarłych białe paski na swoich ciałach, dzięki którym wyglądają jak szkielety. Na Litwie 31 października składano zwierzęta domowe w ofierze bogu śmierci Zimiennikowi (Samhaina), patronowi święta Halloween.
Halloween jest pochodzenia celtyckiego. Kapłani tego ludu wierzyli w wędrówkę dusz (reinkarnację znaną z hinduizmu i buddyzmu). Wypełniali oni obowiązki lekarzy, znachorów, przybierali funkcję sędziów, jak również zajmowali się astrologią (obserwacją gwiazd) i uprawianiem magii. Dnia 31 października, kapłani celtyccy chodzili od domu do domu i domagali się poczęstunku. Kiedy podarunek zadowalał kapłanów, zapalali oni świecę w wyrzeźbionej rzepie, co miało ochraniać mieszkańców domu przed złymi duchami. W przypadku, gdy rodzina nie spełniła wymagań kapłanów, wymawiali oni nad domem magiczne zaklęcia, mające za zadanie przekląć domowników. Zwyczaj ten przetrwał do dzisiaj jako amerykański "cukierek albo psikus".
Święto Halloween powiązane jest z celtyckim bogiem śmierci Samhaianem. Halloween nie ma żadnych podstaw Biblijnych, aby brać w nim udział, przeciwnie, jest to święto poświęcone diabłu. W Piśmie Świętym napisane jest „Niech nie znajdzie się u ciebie taki, który przeprowadza swego syna czy swoją córkę przez ogień, ani wróżbita, ani wieszczbiarz, ani guślarz, ani czarodziej, ani zaklinacz, ani wywoływacz duchów, ani znachor, ani wzywający zmarłych; gdyż obrzydliwością dla Pana jest każdy, kto to czyni, i z powodu tych obrzydliwości Pan, Bóg twój, wypędza ich przed tobą” (Rdz.18:10-12).
Chrześcijanie w Polsce traktują Halloween i wiele innych pogańskich praktyk bardzo lekko, jako niewinną zabawę. Boże Słowo jednak jasno precyzuje jakie postępowanie Bogu się podoba, a jakiego należy zdecydowanie unikać. Halloween jest świętem, które w Ameryce przybrało formę okultyzmu. Polski Halloween ma znacznie łagodniejszą formę od amerykańskiego, jednakże świętowanie dnia demonów to grzech i nie należy się w nie angażować.
Dzieci czczą demony - Halloween
Opublikowano:
Autor:
Adrian Mazur
Przeczytaj również:
Wydarzenia Amerykańskie święto Halloween nieśmiało wkrada się do polskiej kultury. Nieświadomi chrześcijańscy rodzice przebierają swoje małe dzieci i posyłają na zabawy Halloween'owe, utrwalając w ich świadomości nowy zwyczaj, który nowe pokolenie będzie traktowało jako część polskiej, lub co gorsza chrześcijańskiej kultury. Halloween jest jednak zwyczajem pogańskim. Dzieci podczas Halloween świętują dzień demonów.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.