Reklama

Reklama

Dziś kolejna akcja policji. Tym razem chodzi o pieszych i rowerzystów

Opublikowano: czw, 6 sie 2020 07:35
Autor:

Dziś kolejna akcja policji. Tym razem chodzi o pieszych i rowerzystów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 6 sierpnia 2020 roku na terenie garnizonu łódzkiego policjanci ruchu drogowego zaplanowano działania pn. „Niechronieni”. Nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów oraz ujawnianie wykroczeń w relacji kierujący- pieszy - kierujący. Pamiętajmy! Partnerstwo na drodze, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia także naszego bezpieczeństwa.

Reklama

Celem policyjnych działań „Niechronieni ” jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim.

- Warto zaznaczyć, że aura sprzyja używaniu pojazdów jednośladowych, co w połączeniu z przeświadczeniem kierowców samochodów, że są „ważniejsi” na drodze, skutkuje zdarzeniami drogowymi - podkreślają policjanci.

W ramach realizowanych działań funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów. Nadzorem objęte są miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych oraz rowerzystów w tym takie, na których często dochodzi do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Policja przy tej okazji przypomina, że każdy uczestnik ruchu drogowego powinien mieć świadomość, że może zostać niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu. Tym samym sposób poruszania się po drodze powinien być dostosowany do warunków ruchu, zmniejszając ryzyko wypadku.

- Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność, w tym zmniejszać prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża - podkreśla policja.

Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności: wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany; omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Kierujący ma także obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe dla rowerzystów.

- Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie oraz z niego korzystać od zmierzchu do świtu, w tunelu oraz w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej np. mgłą lub opadami atmosferycznymi - kończą mundurowi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)
 • rok temu | ocena +2 / -2

  kutnianin

  Może wreszcie policja się zajmie cyrkiem na JP II wiz a wiz PZU.......znak jest jak parkować, nigdy tam żaden samochód nie zaparkował dobrze, ścieżka rowerowa jest parkingiem, dupy samochodów wystają na drogę na jeden pas........ z powyższego ścieżka jest chodnikiem.

 • rok temu | ocena +14 / -14

  k.......

  Rowerzyści powinni też zwracać uwagę na znaki,tam gdzie jest NAKAZ jazdy na ścieżce rowerowej to nie jeździmy po ulicy i jak są pasy to przeprowadzamy rower(chyba że są takie pasy po których możemy przejechać),a nie zjeżdżamy bez żadnego wcześniejszego rozejrzenia się .Samochód też potrzebuje czas na hamowanie.

 • rok temu | ocena +13 / -13

  v

  a i jeszcze jedno jak czytam ten artykuł kierujący musi ,kierujący ma obowiązek ,kierującemu zabrania się itd. A GDZIE PIESI I ROWERZYŚCI wolna amerykanka ,i róbta co chceta bo to i tak winna kierowcy!!!!

 • rok temu | ocena +16 / -16

  v

  tak tylko dziś pieszy jest głuchy i ślepy bo ryj w telefonie a słuchawki w uszach CZYLI NIE ZACHOWUJE SZCZEGÓLNEJ OSTROŻNOŚCI PRZECHODZĄC PRZEZ JEZDNIĘ , czyli jest to wykroczenie czy nie? i czy powinno to być karane czy nie ?