Reklama

Falck coraz bliżej wyprowadzki z Kutna. Państwowe lepsze od prywatnego?

Opublikowano:
Autor:

Falck coraz bliżej wyprowadzki z Kutna. Państwowe lepsze od prywatnego? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia To już niemal pewne. Za ratownictwo medyczne w naszym kraju nie będą już odpowiadać prywatne podmioty, takie jak funkcjonujący w Kutnie Falck. Umowy, jakie prywatne firmy zawarły z NFZ na ratownictwo medyczne, przestaną obowiązywać 31 grudnia 2018 r. Nowelizacją ustawy zajmie się teraz senat, potem trafi ona na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Można śmiało powiedzieć, że ten piątek 13-go był wyjątkowo pechowy dla prywatnych firm odpowiadających za wykonywanie zadań „karetek z obsadą”. Właśnie tego dnia sejm uchwalił ustawę dotyczącą upaństwowienia systemu ratownictwa medycznego. Głosowało 258 posłów, 154 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.

O tych zmianach mówiło się od dłuższego czasu. Ich celem, jak zapewniał resort zdrowia, jest wzmocnienie wpływu państwa na bezpieczeństwo zdrowotne obywateli. Ustawa przewiduje, że umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego będą powierzane wyłącznie podmiotom leczniczym w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jednostek budżetowych i spółek kapitałowych z co najmniej większościowym udziałem skarbu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

- Ratownictwo spotkało się w ostatnim czasie z wieloma problemami, związanymi m.in. z tym, że świadczenia były udzielane przez podmioty, dla których organem tworzącym nie był samorząd bądź inne instytucje publiczne wskazała – mówiła w piątek w Sejmie wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko.

Dodawała, że w Rawie Mazowieckiej podmiot prywatny nagle zrezygnował z udzielania świadczeń. Podobnie w województwie lubelskim, gdzie podmiot prywatny jest postawiony w stan likwidacji.

- Potencjał jaki jest w publicznych podmiotach - dysponentach zespołów ratownictwa medycznego jest wystarczający aby zabezpieczyć funkcjonowanie ratownictwa medycznego na terenie całego kraju – stwierdziła wiceminister.

Kolejnym argumentem za upaństwowieniem systemu ma być m.in. bliska współpraca z innymi służbami, w tym z policją i strażą pożarną.

Dysponenci prywatni, jak mówiła wiceminister, którzy aktualnie biorą udział w zabezpieczeniu ratownictwa medycznego na terenie kraju, stanowią ok. 9 proc. wszystkich zespołów, które funkcjonują w systemie.

- Mamy deklarację Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego, że są w stanie zabezpieczyć te obszary, które do tej pory były zabezpieczane przez kontrahentów prywatnych - zapewniała Szczurek-Żelazko.

Wiceminister tłumaczyła, że jeśli chodzi o pracowników zatrudnionych w podmiotach prywatnych, dysponenci publiczni są gotowi ich "przejąć".

Przypomnijmy, że nowe regulacje już wcześniej spotkały się ze sprzeciwem prywatnych podmiotów, w tym duńskiego Falcku, który od lat działa w Kutnie. Pisaliśmy o tym W TYM MIEJSCU.

Nowelizacja dotyczy także dyspozytorni. W ciągu ostatnich sześciu lat liczbę dyspozytorni medycznych zredukowano z 338 do 42. Docelowo na każde województwo będzie przypadała jedna dyspozytornia medyczna (z wyjątkiem województw śląskiego i mazowieckiego, gdzie przewiduje się po dwie dyspozytornie medyczne).

Regulacja powiększa też katalog osób, którym będzie przysługiwała ochrona przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych o osoby udzielające pomocy medycznej w szpitalnym oddziale ratunkowym, dyspozytorów medycznych oraz wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego. Ma to, jak uzasadnia ministerstwo, zapobiegać sytuacjom, w których osoby wzywające karetkę oraz pacjenci szpitalnych oddziałów ratunkowych i osoby im towarzyszące bezkarnie znieważają, grożą lub fizycznie atakują personel medyczny.

Przegłosowana w piątek nowela była jednym z postulatów ratowników medycznych, którzy protestowali domagając się podwyżek i zmian systemowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE