Finał Wrześniowych Haustów Poezji - już w czwartek!

Opublikowano:
Autor:

Finał Wrześniowych Haustów Poezji - już w czwartek! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W najbliższy czwartek, 27 września, o godzinie 17:00, w gmachu Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie odbędzie się czwarte, ostatnie już spotkanie z cyklu "Wrześniowych Haustów Poezji". Tym razem Kutno odwiedzi poeta, autor książek eseistycznych, publicysta i krytyk literatury - Piotr Matywiecki. Sylwetka gościa w rozwinięciu...

Piotr Matywiecki urodził się w 1943 roku w Warszawie. Jest poetą, eseistą, publicystą i krytykiem literatury - przy tym autorem siedmiu tomów wierszy. Publikuje jednak raczej rzadko.

Jego twórczość mieści się w klasycyzującym nurcie współczesnej poezji polskiej. Tak pod względem formalnym, jak i tematycznym, jest to liryka bardzo tradycyjna. Matywiecki porusza się w kręgu typowych dla liryki refleksyjno-filozoficznej, zagadnień typu przemijanie, melancholia, tajemnica istnienia i śmierci.

Nieprzeciętne zainteresowanie wzbudziła przygotowana przez niego antologia poezji polskiej Od początku . To niezwykłe, dwutomowe dzieło gromadzi wiersze powstałe od średniowiecza do wieku XX. Wartością przedsięwzięcia jest to, iż autorowi antologii udało się poprzez to dzieło wywołać szeroką dyskusję nad stanem posiadania i żywotnością liryki polskiej.

Najważniejszym dziełem w dotychczasowym dorobku Matywieckiego pozostaje obszerna, licząca ponad 500 stron, książka eseistyczna Kamień Graniczny - publikacja szeroko komentowana i uhonorowana m.in. prestiżową nagrodą PEN-Clubu. Książka ta jest swoistym rozrachunkiem autora z tematem holocaustu i niezawinionego cierpienia Żydów. Autorowi nie dane było doświadczyć bezpośrednio, w sposób świadomy, okrucieństwa wojny i getta, uznał jednak za swój obowiązek, z racji przynależności do narodu naznaczonego piętnem zagłady, zmierzyć się z niewyrażalnym problemem cierpienia i fenomenem zła w perspektywie eschatologii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE