Reklama

Reklama

[FOTO] Kilka godzin walki z pożarem. Mieszkańcy: "To wina oszczędności władz"

Opublikowano: 1 czerwca 2020 07:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W Dąbrowicach nastała… ciemność. Tamtejsze władze w poszukiwaniu oszczędności postanowiły, że w środku nocy należy wyłączać oświetlenie uliczne. Teoretycznie wszystko ma sens i jest zrozumiałe, w praktyce mieszkańcy powoli zaczynają drżeć o własne bezpieczeństwo i swój dobytek. Doskonale widać to na przykładzie Wojciecha Braszkiewicza i Marcina Braszkiewicza. Niedawno w ich gospodarstwie doszło do podpalenia. Zdaniem mężczyzn strat wyrządzonych przez ogień można by uniknąć, gdyby podpalacz miał świadomość, że może zostać z łatwością zauważony.

Reklama

Do pożaru doszło 19 maja w środku nocy. Ogniem objęte były bele słomy.

- Obudził nas kierowca tira świecąc w okna i trąbiąc. Początkowo myślałem, że może potrzebuje jakiejś pomocy. Ale kiedy wyszedłem z domu już wiedziałem o co chodzi, od razu zauważyłem płomienie – opisuje pan Wojciech Braszkiewicz.

Długa akcja i duże straty

Mężczyzna wraz ze swoim synem Marcinem, od razu zaczął ratować to, czego ogień nie zdążył jeszcze dosięgnąć. Błyskawicznie z pomocą ruszyli również sąsiedzi.

- Bardzo wiele im zawdzięczamy, bez ich pomocy nie byłoby łatwo. Chcieliśmy im serdecznie podziękować – mówią pan Wojciech i pan Marcin.

Po kilku minutach na miejscu pojawili się pierwsi strażacy.

- Zgłoszenie otrzymaliśmy po godz. 2. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy z JRG Kutno i po jednym zastępie z OSP w Krośniewicach, Dąbrowicach i Grochowie. Przypuszczalną przyczyną pożaru było podpalenie – mówi nam zastępca dowódcy JRG Kutno, kpt. Mariusz Dudkowski.

Akcja gaśnicza została zakończona ok. godz. 11. Starty wywołane przez pożar wynoszą około 8 tys. zł. Spłonęło 180 bel słomy. Bilans strat mógłby być dużo większy, gdyby feralnej nocy wiał wiatr. Do finansów oczywiście musimy doliczyć długie godziny pracy poszkodowanych rolników - najpierw przy układaniu bel, potem przy sprzątaniu skutków podpalenia...

Oszczędności cenniejsze niż bezpieczeństwo?

Po pożarze mieszkańcy Dąbrowic mówią, że nie czują się bezpiecznie. Największy wpływ mają mieć na to… oszczędności władz gminy, które w środku nocy wyłączają oświetlenie uliczne. Mieszkańcy uważają, że takie działania są zachętą dla złodziei czy podpalaczy.

- Oświetlenie zapalane jest wieczorem, ok. godz. 20.30, a potem jest gaszone o 1 w nocy. Latarnie wyłączane są wtedy, kiedy najlepiej spełniają swoją rolę – mówią nam nasi rozmówcy.

Kolejnym problemem wskazanym przez pana Marcina i pana Wojciecha są hydranty. W okolicach ich domu znajdują się dwa, lecz jak wynika z ich relacji, w chwili pożaru nie działał żaden.

"Oświetlenie to duży wydatek, a hydranty działają"

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy władze gminy Dąbrowice. Krzysztof Danecki, kierownik referatu oświaty, kultury, spraw społecznych, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska potwierdza, że nocą w gminie wyłączane jest oświetlenie uliczne. W okresie od 1 października do 31 marca latarnie są wyłączane o północy, potem o 4 nad ranem są ponownie zapalne. Z kolei od 1 kwietnia do 30 września oświetlenie gaśnie o godz. 1 bez ponownego włączenia.

- Rada Gminy Dąbrowice w dniu 27 grudnia 2019 roku podjęła decyzję o czasowym wyłączeniu oświetlenia ulicznego. Oświetlenie uliczne jest dużym wydatkiem dla jednostki samorządu terytorialnego i o ponownym jego włączeniu decyduje Rada Gminy – stwierdza Krzysztof Danecki.

Chęć oszczędności jest dla mieszkańców zrozumiała, jednak kontrowersje budzą godziny wyłączania oświetlenia. Dlatego zapytaliśmy, czy władze Dąbrowic są gotowe rozważyć inne godziny wyłączania latarni, oczywiście po wcześniejszych konsultacjach z mieszkańcami. Na to pytanie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Gmina komentując kwestię niedziałających hydrantów stwierdza, że:

- Odnośnie zarzutu o niedziałających hydrantach podczas akcji gaśniczej przeprowadzonej w dniu 19 maja Gmina Dąbrowice wyjaśnia, że według konserwatora wodociągu gminnego, hydranty wskazane w piśmie są sprawne – podkreśla Krzysztof Danecki.

Dodaje, że z informacji pozyskanych od OSP w Dąbrowicach podczas akcji gaśniczej żaden z hydrantów nie był odkręcany i używany przez straż pożarną, ponieważ nie było takiej potrzeby.

- W związku z tym zarzut o niedziałających prawidłowo hydrantach, w chwili pożaru, wydaje się być bezpodstawnym – kończy K. Danecki.

Czy niedawny pożar w Dąbrowicach może zmienić nastawienie władz do oświetlenia ulic w nocy?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (44)
 • rok temu | ocena +1 / -1

  Ffffffff

  Szklane domy nikt Ci nie broni wybudować sobie takiego domu chyba że plan zagospodarowania przestrzennego z kadencji MS A co do sprzątania to raczej przed domem to każdy powinien sobie posprzątać A nie liczyć na interwencyjnych i jeszcze z pretensjami że w bramie nie sprzątają i trawy pod oknem nie wynoszą masakra jakaś z wami się dzieje. Zacznijcie od własnych potwórek a dopiero pozniej krytukujcie innych. Czasy niewolnictwa minely i sprzatac trzeba samemu przed domem. Szkoda tylko że nie widzicie dobrych rzeczy w gminie fotowojtaiki solarow i wielu innych rzeczy tylko wieczny problem ze sprzątaniem. Proszę do roboty się zabrać w granicy własnej posesji i wtedy pojedziecie się problemu

 • rok temu | ocena +1 / -1

  Ziomak

  Szanowni przedmówcy. Co by nie mówić nasze ukochane Dąbrowice chylą się ku upadkowi gospodarczemu i społecznemu. Prawda jest taka, należy wziąć się do roboty, a nie piastować stanowiska. Praca zadaniowa, to dobrze rozliczyć z wykonywanych zadań. Zastanawiam się w jakich godzinach nasze władze i kierownicy urzędują. Oczywiście nie mam na myśli napisanych na drzwiach. Miejscowość z roku na rok jest coraz bardziej zaniedbana. Wizytówka fontanna pożal się Boże. I co dziwne, są co niektórzy nawet zadowoleni z tego, że władza pogłaska. Gdyby nie mieszkańcy sprzątający teren wokół swoich posesji byłoby śmietnisko. Kolejna kadencja władzy gminy tj .wójta i rady. Jakoś nie widać efektów, pozyskanych środków unijnych. Jak widać zadłużenie rośnie, a miały być szklane domy.

 • rok temu | ocena +1 / -1

  Obywatelka

  Witam, czytając to mam nadzieję że Kutnowskie Centrum Informacyjne, zgodnie ze swoim opisem zgłosi na policje te osoby które tak oskarżają i wręcz obrzydlistwa wypisują. Proszę o umieścić informacji ile osób zostało ukaranych. Raczej taki portal powinnien propagować kulturę, wszyscy to czytają

  • rok temu | ocena +0 / -0

   b1

   nie da rady, za dobrze sie ustawiła!

 • rok temu | ocena +3 / -3

  Ktoś

  na placu zabaw to nawet niedługo żniwa będą bo nawet zboże rośnie

 • rok temu | ocena +5 / -5

  MAG

  Osoby komentujace proszone są aby w godzinach pracy zajęły się obowiązkami a nie wypisywaniem opinii pod artykułem.

  • rok temu | ocena +0 / -0

   Ziomal

   A to ze służbowego sprzętu piszą? Ciekawe.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Ii

  Plac zabaw i par jest gminny a nie sołectwa. Sołtys nie będzie chodził i ludzi zbierał od tego są interwencyjni

  • rok temu | ocena +2 / -2

   III

   Pewnie sołtysi to tylko pieniądze brać i nic więcej. Brawo dla Was

  • rok temu | ocena +2 / -2

   Mieszkanka

   No pewnie intrwencyjni jeszcze pr'ed domem wam posprzątają i najlepiej jeszcze na podwórkach. A najwięcej krzyczą brudasy bo sami nie potrafią porządku utrzymać

 • rok temu | ocena +2 / -2

  Buu

  No tak jak zwykle obecna wladza jest nie dobra bo nic nie robi ale za to tamta władza co była to tyle robiła co nic i ludzi miala za nic nawet się brzydziła ręki podać człowiekowi. O ratuszowe okna się martwicie żałośni jesteście wy się martwcie o wasze okna. A co do kobiety w ciąży to co kobieta w ciąży pracować nie może? Bo raczej chora na nogi nie jest a ciąża to nie choroba. Dlaczego każdy tu jest wyszczekany i ma morde jak kopara a nikt nie pójdzie na sesje i sie nie wypowie przed radnymi bo co wstyd przed kamerą wystapić. Za tamtej władzy sama rodzinka i znajomi pracowali obecna władza daje szansę każdemu zarobić na chleb a nie wybranym. A co do placu zabaw i co z tego że zawsze gmina spszatała to jak do tej pory nie było przyjedź pracowników to sołtys powinien pokazać że jest na właściwym miejscu i wyjść z inicjatywą społeczna pospszatania bo jak by nie było to plac zabaw i park należy do sołectwa ale po co przecież przyjdą i pospszataja i park i każdemu pod domem najlepiej żeby pospszatali i trawę scinali a jeszcze lepiej by bylo żeby u kogoś w podwurku pospszatali. Pół mieszkańców Dąbrowic to ma się za jaśnie państwo koziego mista.

  • rok temu | ocena +1 / -1

   Obłuda

   Bardzo dobry teks i fajne nazewnictwo i trafne skojarzenia jaśnie Państwo. Żyjące z zasiłków opiekuńczych na matkę czy ojca którzy gospodarki im przepisali A ci rodzicami za pieniądze publiczne się nimi opiekują. Patologia

  • rok temu | ocena +0 / -0

   mikuś

   Miałes łapsko uflejtane kto wie czym,to jak ci władza miała ręke podac, było umyć i dopiero przyjść do władzy

   • rok temu | ocena +1 / -1

    ????

    Już taki teks to tylko wiadomo kto mógł napisać ????????????????????

  • rok temu | ocena +2 / -2

   nutra

   dwal lata byłem zapisany i sie nie doczekałem przyjęcia, więc nie pierdziel że poprzednio swoi tylko byli zatrudniani, ,tu tylko teraz po znajomości, jedni i ci sami w kółko są zatrudniani, nie widzisz tego boś pewnie w tej grupie, emerytury chcesz doczekać w tej gminie, kto inteligentniejszy to sobie prace znalazł.

  • rok temu | ocena +2 / -2

   pamiętam

   Tam ta władza miała zawsze drzwi szeroko otwarte dla każdego interesanta. Przyjmowała wszystkich, Nie przypominam sobie żeby były jakież zapisy do wójta. Nie uciekała tylnymi drzwiami przed niewygodnym interesantem . A w pracy to chyba poprzednie władze były każdego dnia od samego rana a nie tak jak dziś na widzi mi się. No cóż ludzie maja krótką pamięć i bardzo wybiórczą.

   • rok temu | ocena +1 / -1

    Paryż

    Nic dziwnego że poprzednia władza od rana do wieczora siedziała w pracy . Bo gdzie kobicina miała jechać jak nikogo nie znała i nic nie potrafiła załatwić. To sobie posiedziaka 4 lata A no i do Paryża kiedyś wyjechała o ile dobrze pamiętam w sprawie wiatraków

   • rok temu | ocena +1 / -1

    Nnnn

    Ty chyba MS pisze bo NIK kto miał z nią do czynienia . Żenada

  • rok temu | ocena +6 / -6

   Ciotka Lotka

   Brawo brawo.... skoro plac zabaw mieszkańcy z sołtysami mają sprzątać to tak jak napisałem wcześniej hydranty też niech naprawia idąc takim tokiem myślenia. Trawe też na terenach gminnych niech mieszkańcy swoimi prywatnymi kosiarkami wycinaja a jak przyjdzie zima to niech drogi solą kuchenna posypia. Za to dorota i spółka jest tak wyśmienita że niech nic nie robi. Niech tylko pachnie i kase bierze. Nie wiedziałem że żyje pośród takich bezmózgów...

 • rok temu | ocena +4 / -4

  Ii

  W żadnej gminie nie są wyłączane latarnie tylko w tych dabrowicach na wszystkim oszczędność robią jeszcze do tej pory było coś robione teraz już nic niema syf i bałagan jest

  • rok temu | ocena +1 / -1

   Mieszkanka

   Gmina Nowe Ostrowy od lat nie ma światła w nocy wystarczy spojrzeć ale nie trzeba opluwać własną gminę

 • rok temu | ocena +5 / -5

  Ktoś

  Jak się ma układy to i sie pracuje jeden wielki bałagan w tej gminie,????????????????????

  • rok temu | ocena +1 / -1

   golf

   święta racja

 • rok temu | ocena +5 / -5

  Uważny obserwator

  A od kiedy to w Dabrowicach ,,władzami gminy,, jest Kierownik KD? Wygląda na to, że do tych wszystkich stanowisk, które obskakuje dostał jeszcze angaż na rzecznika prasowego gminy i świeci oczami za Panie które pracują ZADANIOWO! Śmiechu warte.... A tak na powaznie, jest to przykre, ze jeszcze do niedawna najbogatsza gmina w powiecie musi wyłączać oświetlenie uliczne, podwyzszać podatki i corocznie zaciągać kredyt ((już jest powyżej 3 mln) żeby zamknąć budzet, w ktorym praktycznie nie ma inwestycji. Mialo być tak cudownie a wystarczy spojrzeć na Ratusz, w którym urzęduje nasza władza Jak mocniej powieje, urzędnicy powypadają z niego razem z oknami, które trzymają się jeszcze dzięki kratom. I to jest właśnie wizerunek gospodarza - władzy naszej gminy.. A poza tym, gratuluję Panom Wojtkowi i Marcinowi odwagi bo otwarcie powiedzieli o tym o czym wszyscy mówią pokątnie bojąc się konsekwencji ze strony tutejszej władzy.

  • rok temu | ocena +2 / -2

   Kkk

   Proponuję uważnie czytać artykuł to Rada Gminy zdecydowała o wyłączeniu oświetlenia i za to ogrywa się wójtowi a oni siedzą biorą kasę nic nie robią i tylko się kłócą między sobą.

 • rok temu | ocena +3 / -3

  :)))))

  A jaki był wynik wyborów w gminie Dąbrowice, czyżby to nie matecznik PiS-u?

  • rok temu | ocena +5 / -5

   Beczka ja

   Gdyby w Dąbrowicach wygrało PO, to hydranty Trzaskoski taśmą klejącą by naprawił.

   • rok temu | ocena +0 / -0

    Mimi

    Wtedy Dabrowice to by zaorali ????

  • rok temu | ocena +4 / -4

   Dżokej

   Czyżbyś sugerował zatrucie przez PełO? To ryzykowna teza.

 • rok temu | ocena +4 / -4

  Link

  A oszczędności na lampach robią złodzieje chodzą kradną podpalają to po co są te lampy jak one w nocy nie świeca do przystroju ale jak dojdzie do czego poważnego może władza otworzy oczy

 • rok temu | ocena +4 / -5

  Aa

  Do tej pory sprzątali plac zabaw pracownicy a nie sołtys ludzi ma zbierać najlepiej przyjdź panie na interwencyjne co siedzą tylko i na dodatek jeszcze jest jedną pani przyjęta co jest w ciąży i może nikt tego nie widział

 • rok temu | ocena +6 / -6

  Śmieszki

  Proszę nie mieszać spraw prywatnych i spraw służbowych nikogo nie powinno interesować kto z kim mieszka. A co do pracowników i spszatania parku czy chodnika w stronę cmentarza to jak by ktoś nie wiedział to na tą chwilę jest dwuch pracowników i robia ważniejsze sprawy niż spszatanie placu zabaw a plac zabaw należy pod sołectwo więc skoro sołtys jest to też może zrobić zebranie i kilku chetnych ze solectwa wziąść i plac zabaw pospszatac korona z głowy by nikomu nie spadła ale po co lepiej patrzec na gminę przyjdą i pospszataja a jak nie przyjdą to się napisze komentarz albo inny donos że pracownicy nigdy nic nie robią

  • rok temu | ocena +4 / -4

   Ciotka Lotka

   Place zabaw nie są własnością sołectw tylko gminy jesli już. Idąc tym tokiem myślenia to hydranty może też niech sobie naprawi sołtys z mieszkańcami??? Bo przecież hydranty też znajdują się na terenie sołectw. Czasy czynów społecznych juz dawno się skończyły a gmina ma w swoim budżecie co roku pieniadze na utrzymanie czystosci i łaski nie robi ze zadba o wizerunek gminy a także o dobro naszych najmniejszych i zarazem najmłodszych mieszkańców. A tak nawiasem mówiąc ciekaw jestem czy te zaniedbane place zabaw zostały chociażby zdezynfekowane bo przecież mamy pandemie.... A przedmówce zapraszam ponownie do szkoły na szybki kurs ortografii.

   • rok temu | ocena +0 / -0

    Plac

    Jest zakaz wchodzenia na płacę zabaw ale trzeba umieć czytać

   • rok temu | ocena +2 / -2

    Yyy

    Jak by chociaż jeden sołtys był prawdziwym sołtysem a nie tylko do siedzenia na radzie i brania kasy to by wyszedł z inicjatywą ale po co lepiej iść na radę usiąść ani słowa czasem nie powiedzieć zebrać kaske i mieć wszystko gdzieś ale żeby napisać komentarz to wszyscy są pierwsi. Pandemia jest ale co tam plac zabaw wazniejszy. Plac zabaw będzie pospszatany i nikt nie przyjdzie bo pandemia jest ale komentarz o pospszatanie trzeba napisać. Jak tak tobie plac zabaw przeszkadza to idz i sobie pospszataj nikt pretensji nie będzie miał.

    • rok temu | ocena +0 / -0

     Bola

     Gorzej bedzie wygladac jak zarosnie i bedzie jak w gaszczu dosc ze plac zle ustytuowany to jeszcze teraz zaniedbany.Kto robi place zabaw w drzewach gdzie tam bez przerwy gapy sr...a.Ktos pomyslal o ttm nie za dobrze

 • rok temu | ocena +3 / -3

  Sąsiad

  Bardzo dobrze, może wkońcu ktoś zadziała z tymi hydrantami bo gdzie by się coś nie działo to wychodzi że hydrant nie działa. Ciekawe jak by się spalił dom kogoś z gminy i ciekawe co wtedy by powiedzieli " no przecież hydrant działa "

 • rok temu | ocena +6 / -7

  Miriam

  Wracajac do zarzadu gminy placze zabaw zaniedbane chodnik w strone cmentarza prosi sie juz chyba o usuniecie go wogole tak jest zarosniety taka wizytowka widoczna odstrony Ostrow.Porazka gdzie sa pracownicy zatrudnieni od sprzatania?Pija kawke siedza pogaduchy robia kase biora za nic.

 • rok temu | ocena +8 / -8

  Ciotka Lotka

  Panie "kierowniku" od wszystkiego i od niczego to nie pierwszy pożar na terenie Dce w niedalekiej przeszłości bo jest to już trzeci z kolei (sterta słomy przy ul. Przedeckiej, dom mieszkalny przy ul. Kościuszki) i za każdym razem kiedy straż chciała podpiąć się do hydrantów okazywały się one niesprawne. Może to potwierdzić przewodniczący Rady Gminy który był naocznym świadkiem. Jak długo zamierzacie zakłamywać rzeczywistość??? Ale co masz pan innego mówić jeśli w innym przypadku dorota wyrzuciła by cie z chałupy. ps. kiedy pan "kierownik" zamierza zabrać się za ogarniecie placu zabaw przy ul.Stary Rynek??? Piekna wizytówka która symbolizuje pana działalność na danym stanowisku.

 • rok temu | ocena +6 / -6

  Polak

  No wlasnie brak słów psychiatra ci się kłania a jak bylo w szpitalach za PSL i PO nawet ns srodki czystości nie bylo zamykali działy a jak działały sąsiednie szpitale pamietamy wasze komunistyczne klamstwa tylko przypominacie co robiliscie VON na wschód czy zachód pa pa

  • rok temu | ocena +3 / -3

   awruk

   PiS rządzi już od 2015 w państwie, od 2018 w województwie i w powiecie, a w szpitalach jest coraz gorzej. Szczególnie w szpitalu w Kutnie, w którym sytuacje nieustannie się pogarsza. Ale ulubiona wymówka pisowska (bo za PO!) okazuje się wiecznie żywa, a PiS podobno nic nie może, bo opozycja przeszkadza.

   • rok temu | ocena +5 / -5

    Zin

    Dobra bajka komunistyczna to pochwalcie sie Komuchy co zrobiliście dobrego dla Polski i Polaków a jak zmieniła się polska od 2015 roku to Polacy widzą a chociaż koperty zlikwidowali

 • rok temu | ocena +3 / -3

  brak słów

  Piszecie o "pożarze" kilku belek słomy, ale ani słowem nie wspomnieliście o tym, jak kutnowski szpital zadłuża się w prywatnej firmie MEDFinance na 20 mln zł. Pisowskie państwo w ruinie w praktyce.

  • rok temu | ocena +2 / -2

   do roboty

   Pracownicy szpitala narzekali, że mają za dużo pacjentów,. Teraz znowu zapożyczają się bo pacjentów jest tylko 40-60%. A w żyłę wkuć się nie potrafią.