Reklama

[FOTO] Zdemolowane budynki mogą się zawalić? Nadzór budowlany komentuje

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia O nielegalnym składowisku odpadów na terenie dawnej ubojni przy ul. Promiennej pisaliśmy w ostatnim czasie kilkukrotnie. Temat znany jest Urzędowi Miasta (KLIK), o problemie wie także policja, o czym pisaliśmy TUTAJ. Teraz sprawę komentuje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Na teren dawnej ubojni każdy może swobodnie wejść, dlatego rodzi się pytanie - czy znajdujące się tam zdewastowane budynki zagrażają bezpieczeństwu?

Przypomnijmy – jeden z naszych Czytelników na początku maja alarmował nas, że na terenie dawnej ubojni przy ul. Promiennej w Kutnie ktoś nielegalnie wyrzuca śmieci. Znaleźliśmy tam m.in. stare opony, azbest, gruz i wiele więcej. Ten proceder ciągnie się od dłuższego czasu.

- Teren wygląda jak wysypisko śmieci. Jak widać żadna ze służb nie zrobiła w tej sprawie nic co mogłoby zmusić właściciela terenu do jego należytego zabezpieczenia w taki sposób, aby uniemożliwić dalsze zaśmiecanie tego terenu – pisał do nas pan Krystian Marzec.

Same budynki znajdujące się na terenie dawnej ubojni są opuszczone, znajdują się w fatalnym stanie, dostęp do nich nie jest w żaden sposób ograniczony – każdy może tam wejść i stamtąd wyjść.

Dlatego o komentarz poprosiliśmy Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Kutnie. Zapytaliśmy, czy PINB zna problem o którym alarmował nasz Czytelnik i czy dysponuje narzędziami umożliwiającymi poprawę bezpieczeństwa w miejscu dzikiego wysypiska śmieci.

Beata Wójcik, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego informuje nas, że pierwsza informacja o złym stanie technicznym zabudowań po byłej ubojni dotarła do PINB w czerwcu 2018 roku.

- W wyniku podjętych działań doprowadzono do zabezpieczenia terenu nieruchomości przed wstępem osób nieupoważnionych oraz oznaczenia nieużytkowanych obiektów budowlanych tablicami ostrzegawczymi informującymi o zakazie wstępu. Stan prawny obiektu nie jest ustalony do chwili obecnej. W wyniku kolejnej interwencji z dnia 20.05.2020r., w dniu 22.05.2020r zostały przeprowadzone na terenie opuszczonej nieruchomości czynności kontrolne w wyniku których stwierdzono, że obiekty budowlane znajdujące się na posesji są zdewastowane jednak konstrukcyjnie nie zagrażają bezpieczeństwu. Teren wokół jest wykorzystywany jako śmietnisko – stwierdza Beata Wójcik.

Zaznacza, że teren nieruchomości stanowi teren prywatny, zatem wstęp na posesję nie jest dowolny i odbywa się na własne ryzyko.

- Sam fakt braku ogrodzenia nie oznacza zgody właścicieli na przebywanie osób nieupoważnionych na terenie nieruchomości. Umyślne niszczenie mienia jest wykroczeniem, jednak konsekwencje tego czynu nie należą do właściwości nadzorów budowlanych – kończy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Kutnie.

foto: zdjęcia wykonane na początku i w połowie maja

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE