Reklama

Reklama

"Głód literatury o kobietach", czyli spotkanie z Anną Herbich

Opublikowano: czw, 5 lis 2015 18:53
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Autorka książek "Dziewczyny z powstania" i "Dziewczyny z Syberii" - Anna Herbich zagościła dziś w jednej z sal Kutnowskiego Domu Kultury. Spotkanie odbyło się w ramach trwających od 4 do 11 listopada spotkań z Historią - " Kutno na szlaku Saskim".

Reklama

Babcia Anny Herbich przeżyła powstanie warszawskie, co było bezpośrednią przyczyną i motywem do napisania książki. Historia i wspomnienia z okresu powstania były zawsze obecne w jej domu rodzinnym.

- Większość książek o powstaniu warszawskim jest napisane przez mężczyzn, dla mężczyzn, o mężczyznach. I to tyczy wszystkich spraw militarnych, potyczek, barykad i takich innych męskich spraw. A niewiele się mówi o kobietach - mówiła autorka. - Obydwoje, i babcia i dziadek w jakiś sposób uczestniczyli w tej bitwie, ponieważ babcia była w piwnicy z małym dzieckiem, a dziadek walczył w powstaniu. Jednak rola dziadka jako dowódcy oddziału była częściej poruszana podczas rozmów nawet w gronie rodzinnym.

Pisząc swoje książki, Anna Herbich stara się uwydatnić różnicę w postrzeganiu wojny, powstania i walki jaka jest między kobietami, a mężczyznami. Autorka zdradziła również, gdzie i w jaki sposób szukała bohaterek swoich powieści.

- Odzywali się do mnie przyjaciele i znajomi mojej babci, szukałam też troche przez internet. Szukałam wszędzie i wszystkimi możliwymi sposobami historii ludzi i na przykład w ten sposób znalazłam panią Helenę Wołowicz - opowiadała.

W dalszej części spotkania autorka przytaczała historie kobiet - bohaterek swoich książek, przybliżając je tym samym zgromadzonym entuzjastom literatury z okresy II wojny światowej. Jej książki są doskonałym przykładem na to jak wiele kobiety musiały znieść w drodze ku wolności. Walka o życie podczas powstania, czy przebywanie na syberyjskiej katordze - to wspomnienia, którymi kobiety często nie dzieliły się nawet z najbliższymi. Miały szansę przedstawienia swojej historii dopiero z pomocą autorki i pisanych przez nią książek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)