Reklama

Reklama

Gmina Kutno uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 1 marca to w kalendarzu Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w wielu miejscach w Polsce oddaje się cześć członkom polskiego podziemia antykomunistycznego. Na podobny krok zdecydowały się władze gminy Kutno.

Reklama

W dniu 1 marca Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska i Przewodnicząca Rady Gminy Kutno Joanna Kajszczarek dla uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych złożyły kwiaty w Kuczkowie - miejscu pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

- Pamiętajmy o walce tych żołnierzy o suwerenną i niepodległą Polskę, którą rozpoczęli w 1939 roku, a kontynuowali po 1945, sprzeciwiając się komunistycznej władzy. Ich patriotyczna postawa i poświęcenie zasługują na nasz szacunek - podkreslają przedstawiciele gminy Kutno.

Walcząc z siłami nowego agresora, Wyklęci musieli  zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego  Kresy Wschodnie II RP.

Więcej o Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych piszemy W TYM MIEJSCU.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy