Reklama

Gromkie brawa i absolutorium dla prezydenta Kutna. Przeciw tylko radni PiS

Opublikowano:
Autor:

Gromkie brawa i absolutorium dla prezydenta Kutna. Przeciw tylko radni PiS - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Po zażartych dyskusjach, rada miejska podjęła uchwałę w sprawie udzielenia prezydentowi Zbigniewowi Burzyńskiemu absolutorium za 2019 rok. Przeciwni takiej decyzji byli jedynie rajcy Prawa i Sprawiedliwości. Co wzbudziło ich wątpliwości?

- Tradycyjnie, od wielu wielu lat, praktycznie od początku jak funkcjonuje samorząd, pod koniec czerwca spotykamy się, by ocenić pracę samorządu miasta Kutna. I zawsze nasuwa się pytanie - jaki to był rok? I chyba po raz pierwszy muszę powiedzieć, że był to wyjątkowo trudny i nieprzewidywalny rok. Co się na to złożyło? Po pierwsze galopada cen w budownictwie, bardzo wysokie wzrosty. Zmniejszenie dochodów miasta z tytułu reguulacji podatku, przede wszystkim podatku od osób fizycznych PIT. Nieoszacowanie subwencji oświat z tytułu płac nauczycieli. I oczywiście rzeczy nieprzewidywane, które miały miejsce w czasie realizacji tych dużych inwestycji. [...] Chciałbym podziękować i państwu radnym, za pracę, akceptację decyzji, które były podejmowane, pracownikom urzędu, pracownikom wszystkim jednostek samorządowych, szczególne zastepcom, panu skarbnikowi, ktorzy kierowali tym samorzadem podczas mojej długiej nieobecności [...[ Proszę o przyjęcie sprawozdania i udzielenie mi absolutorium za 2019 rok. Dziękuję - podsumował miniony rok prezydent Burzyński.

Z ubiegłorocznej pracy włodarza nie byli zadowoleni radni Prawa i Sprawiedliwości, zarzucając mu niezrealizowanie kilku kluczowych inwestycji. Oświadzenie w tej sprawie przeczytała radna Ewa Rzymkowska.

- Mając na uwadze politykę budżetową obecnych włodarzy Kutna, zestawioną ze strategią rozwoju miasta Kutna na lata 2014-2020, a w sczególności efekty wykonania vs. plan zadań inwestycyjnych za 2019 rok, pragniemy wskazać, iż jesteśmy przeciwko udzieleniu prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu. Wielokrotnie ostrzegaliśmy, iż wykonanie budżetu składającego się z kilku dużych, pochłaniających ogromne nakłady finansowe inwestycji okaże się niemożliwe. Po czasie okazuje się, że mieliśmy rację. Zrezygnowano z Zielonej Osi miasta o łącznej wartości ponad 16,5 mln zł, odstąpiono od przebudowy Miejskiej iPowiatowej Biblioteki Publicznej za prawie 22 mln, nie wykonano również skateparku nad Ochnią. Pamiętajmy też, iż 2019 rok to była też potężna wpadka w postaci utraty dofinansowania na rewaloryzację Pałacu Saskiego, spowodowana fatalnym oszacowaniem możliwości odzyskania 70 procent substancji zabytkowej. Jak mówią mieszkańcy, gołym okiem było widać, że nawet połowa tego zabytku nie była zachowana. 2020 rok to także czas swoistego resume, jeśli chodzi o strategię rozwoju miasta, albowiem kończy się ona w tym roku. Wedle naszej wiedzy, zrealizowano jedynie połowę z zamierzonych przedsięwzięć. Pan prezydent mówił z przekąsem na ostatniej sesji, i dziejszej zresztą też, o skoczni narciarskiej. Wypada nam natomiast zapytać: co z lądowiskiem dla samolotów, które było planowane w strategii na lata 2018-2020. Co się dzieje w sprawie boisk ze sztuczną trawą i krytymi kortami tenisowymi? Kiedy pan prezydent zapowie powstanie mieszkań dla młodych kutnian, jeżeli do końca roku zostało kilka miesięcy? Panie prezydencie, taka uwaga od nas: mierzmy siły na zamiary i patrzmy racjonalnie na otaczająca nas rzeczywisośc - perorowała radna Rzymkowska.

Zupełnie innego zdania był Klub Radnych Pozrozumienie dla Kutna. Joanna Podemska podkreślała, że planowane dochody po zmianach zostały zrealizowane w 95,85 proc, natomiast dochody bieżące ( z podatków i opłat lokalnych, z subwencji, dotacji itd.) w 96,48 proc.

W trakcie głosowania obyło się bez niespodzianek. Za udzieleniem absolutorium prezydentowi Burzyńskiemu opowiedziało się 12 radnych, przeciw było 7 - wszyscy z PiS. Na koniec nagrodzono gospodarza miasta gromkimi brawami.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE