Dofinansowanie z funduszu przyznane będzie w ramach programu "Gepard" dotyczącego bezemisyjnego transportu publicznego - będzie ono przydzielane w formie dotacji oraz preferencyjnych pożyczek. Szansę na skorzystanie z nich mają przedsięwzięcia dotyczące nie tylko zakupu nowych autobusów elektrycznych - dotacje obejmują także szkolenia kierowców. Z dofinansowania skorzystać mogą jednostki samorządu terytorialnego liczące do 100 tys. mieszkańców. Jednakże władze Kutna akurat z tego dofinansowania nie skorzystają. Dlaczego?
- Informujemy, że Miasto Kutno nie deklaruje chęci skorzystania z ww. dofinansowania ze względu na realizację projektu unijnego "Poprawa stanu publicznego transportu zbiorowego Miasta Kutno poprzez zakup autobusów niskoemisyjnych oraz modernizację infrastruktury transportowej" - informuje Biuro Prasowe UM Kutno.
Jak czytamy w treści dokumentu, celem projektu jest "przejście na gospodarkę niskoemisyjną w zakresie transportu zbiorowego oraz stworzenie sprawnego i bezpiecznego systemu publicznego transportu zbiorowego o wysokiej jakości świadczonych usług, spełniającego standardy unijne w zakresie ochrony środowiska na obszarze Gminy Miasto Kutno oraz gmin Kutno, Krzyżanów, Oporów, Krośniewice i Strzelce".
Co najważniejsze - jego realizacja polegać będzie m.in. na zakupie 6 autobusów elektrycznych.
- Elektrycznych autobusów w Kutnie spodziewamy się w roku 2019. Zanim je otrzymamy, musimy przygotować całą infrastrukturę i bazę - informował pod koniec ubiegłego roku Jacek Sikora, prezes MZK w Kutnie.