Reklama

Gruntowny remont łazienki krok po kroku

Opublikowano:
Autor:

Gruntowny remont łazienki krok po kroku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Odnawianie łazienki to chyba najbardziej uciążliwy element remontu mieszkania – zwłaszcza jeżeli wymieniamy nie tylko płytki czy detale wystroju, ale również armaturę i instalację. Dlatego przed rozpoczęciem prac warto wszystko zaplanować jak najdokładniej, aby remont przebiegł sprawnie szybko.

Plan remontu i kosztorys

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek działań, należy zaprojektować nową łazienkę w najdrobniejszych szczegółach: od rozmieszczenia i rodzaju poszczególnych części armatury łazienkowej, poprzez wybór materiałów na ściany i podłogę, aż po meble łazienkowe, wieszaki i inne dodatki. Planując wystrój, możemy posiłkować się aktualnymi trendami w tym zakresie: do najpopularniejszych modeli należy łazienka w minimalistycznym surowym stylu, wyłożona betonem dekoracyjnym lub – bardziej luksusowo – marmurem ze złoconymi czy srebrnymi detalami. Sporym wzięciem cieszy się też drewno, zarówno na podłodze łazienki, jak też na ścianach – jeżeli dodamy do tego jeszcze kilka roślin doniczkowych i odpowiednie meble, otrzymamy elegancki pokój kąpielowy, przypominający bardziej salon niż łazienkę. Jeśli jednak wolimy bardziej klasyczne rozwiązania, najlepiej wybrać glazurę i terakotę – płytki dostępne obecnie na rynku są tak zróżnicowane, że z pewnością będziemy mieli z czego wybierać. Po sporządzeniu projektu warto dokładnie oszacować koszty, aby upewnić się, czy nasze plany mieszczą się w założonym budżecie i aby na dalszych etapach remontu uniknąć przykrych niespodzianek.

Skuwanie

Pierwszym etapem „właściwego” remontu jest skuwanie starych płytek ze ścian i podłogi. Aby uporać się z tym w miarę szybko, zamiast tradycyjnego młotka najlepiej użyć pneumatycznej młotowiertarki. Kiedy pozbędziemy się już zarówno glazury, jak i terakoty, możemy przystąpić do prac podtynkowych – wymiany instalacji wodnej i elektrycznej (o ile zachodzi taka potrzeba).

Kiedy trzeba wymienić rury?

Zmiany w instalacji hydraulicznej będą potrzebne jeżeli zaplanowaliśmy np. inne rozmieszczenie armatury niż w pierwotnej wersji. Warto również wymienić rury, jeżeli instalacja jest przestarzała (np. żeliwna), skorodowana , nieszczelna lub jeżeli w rurach nagromadził się osad powodujący całkowitą niedrożność rur, której nie sposób już pokonać.

Układ instalacji hydraulicznej

Planując nowy układ armatury łazienkowej, należy uwzględnić położenie pionu kanalizacyjnego. Podejścia pod przybory sanitarne nie mogą bowiem być zbyt długie i skomplikowane, nie mogą też mieć zbyt dużej liczby kolanek, ponieważ to rodzi ryzyko częstego zapychania się rur. Najbliżej pionu kanalizacyjnego powinien być umieszczony sedes. Już na etapie planowania warto wybrać firmę świadczącą usługi hydrauliczne, jak np. http://www.hydropomoc.pl - i skonsultować z hydraulikiem projekt nowej łazienki. Podczas wymiany instalacji możemy również zamontować ogrzewanie podłogowe.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE