Reklama

Grypa zbiera żniwa, zmarły trzy osoby. W powiecie kutnowskim zachorowało już...

Opublikowano:
Autor:

Grypa zbiera żniwa, zmarły trzy osoby. W powiecie kutnowskim zachorowało już... - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Niedawno zaczął się grudzień, a w Polsce odnotowano już ponad 1,2 mln przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, zaś hospitalizacji wymagało prawie 2,8 tys. chorych. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w swych meldunkach epidemiologicznych potwierdził już 3 przypadki zgonów z powodu grypy i jej powikłań. Jak prezentują się statystyki na terenie powiatu kutnowskiego? Poniżej przedstawiamy oficjalne dane sanepidu.

Od września do grudnia 2019 roku w województwie łódzkim z objawami grypy i chorób grypopodobnych do lekarzy trafiło 57 586 osób, a hospitalizacji wymagało już 137 osób. W województwie wielkopolskim odnotowano już trzy przypadki śmiertelne.

Grypa przenoszona jest drogą kropelkową. Wystarczy kichnięcie, by wirus grypy przeniósł się na drugą osobę. 1 kichnięcie to ok. 3 000 kropelek z wirusem pędzącym 167 km/h, dlatego ważna jest higiena osobista.

- Wiele osób nie umie odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu wirusa grypy. Przedłużająca się choroba może prowadzić do groźnych powikłań pogrypowych, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a niekiedy życia. Dlatego zachęcam wszystkich do szczepień przeciw grypie, które są najlepszą metodą na poprawienie odporności, a także uniknięcie powikłań – mówi prof. dr hab. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Problem zachorowań na grypę nie omija także powiatu kutnowskiego. Jak informuje sanepid, w okresie od 1 do 7 grudnia odnotowano 65 przypadków zachorowań na grypę i z objawami grypopodobnymi, w tym 56 przypadków osób dorosłych i 9 dzieci do lat 14. Od początku sezonu 2019/2020 tj. od 1 września. zarejestrowano łącznie 853 przypadki, w tym 626 osób dorosłych i 227 dzieci. W analogicznym okresie sezonu 2018/2019 tj. od 1 do 7 grudnia. zgłoszono do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej łącznie 144 przypadki zachorowań na grypę i z objawami grypopodobnymi, w tym 122 osoby dorosłe i 22 dzieci.

Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, seniorów i małych dzieci, ale również dla pacjentów z przewlekłymi chorobami np. serca i płuc, a także dla cukrzyków. Te osoby są w grupie podwyższonego ryzyka, lecz zachorować może każdy. Eksperci twierdzą, że najlepszą ochroną przed grypą są szczepienia, które pozwalają uniknąć bardzo ciężkich, poważnych dla zdrowia powikłań po grypie. Do najczęstszych z nich należą: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego oraz niewydolność oddechowa. Mogą wystąpić także powikłania neurologiczne: zapalenie mózgu oraz zapalenie opon mózgowych, których następstwa mogą być nieodwracalne. Większość zdrowych osób choruje na grypę kilka razy w ciągu całego swojego życia.

Kiedy się szczepić? Jak najszybciej, bo w praktyce szczyt zachorowań w Polsce przypada na styczeń – marzec. W tym roku od października jest dostępna również szczepionka w postaci sprayu do nosa, która jest przeznaczona dla dzieci. Podobnie jak w ubiegłym roku, osoby powyżej 65 roku życia płacą za szczepionkę jedynie 50%.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE