Reklama

Reklama

HIV i AIDS w powiecie kutnowskim. Jak wyglądają statystyki?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe-pixabay.com

HIV i AIDS w powiecie kutnowskim. Jak wyglądają statystyki? - Zdjęcie główne

W powiecie kutnowskim w 2020 roku nie odnotowano przypadków HIV i AIDS | foto poglądowe-pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dziś cały świat obchodzi Dzień AIDS, który został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 roku. Celem jest zarówno zapobieganie AIDS jak i wyrażenie solidarności z chorymi.

Reklama

Z tego powodu poprosiliśmy Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kutnie o dane dot. HIV i AIDS w powiecie kutnowskim. Celina Marciszewska, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Kutnie poinformowała nas, że w tym roku na terenie powiatu kutnowskiego nie odnotowano żadnego zakażenia HIV ani zachorowania na AIDS

Jak te dane wyglądały w latach ubiegłych? W 2019 roku odnotowano 3 zakażenia HIV i 1 zachorowanie na AIDS, identyczne liczby odnotowano w 2018 roku. Z kolei w 2017 roku w powiecie kutnowskim odnotowano 4 zakażenia HIV, nie odnotowano zachorowań na AIDS.

- Na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS (aids.gov.pl) widnieją adresy punktów konsultacyjno- diagnostycznych z terenu Polski , gdzie  bezpłatnie ,  anonimowo i bez skrępowania można wykonać testy na HIV. Testy komercyjne mieszkańcy powiatu kutnowskiego mogą wykonać w laboratoriach diagnostycznych na terenie Kutna. Koszt badania około 50- 60 złotych – informuje Celina Marciszewska.

Wspomniany serwis aids.gov.pl podkreśla, że w sytuacji narażenia na zakażenie HIV, takiej jak gwałt, zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia lub inne zdarzenie, natychmiast powinno się zgłosić do szpitala zakaźnego prowadzącego terapię antyretrowirusową.

- Im szybciej przyjmie się leki antyretrowirusowe (najlepiej w ciągu 2-3 godzin po zdarzeniu), tym większa szansa na uniknięcie zakażenia. Profilaktyka jest najbardziej skuteczna, jeśli zostanie wdrożona do 48 godzin od zdarzenia. Pamiętaj! Czas od zdarzenia do przyjęcia leków jest bardzo istotny! – zaznacza Krajowe Centrum ds. AIDS.

Koszt postępowania po ekspozycji wypadkowej finansuje program zdrowotny Ministerstwa Zdrowia pn. Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z HIV w Polsce, a w innych sytuacjach istnieje możliwość otrzymania pełnopłatnej profilaktyki poekspozycyjnej na podstawie recepty wystawionej przez lekarza pracującego w jednym ze wskazanych szpitali. Koszt postępowania po ekspozycji zawodowej pokrywa pracodawca lub zlecający pracę.

HIV przenosi się 3 drogami:

  • przez kontakty seksualne – udowodniono, że prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV, jeśli m.in. są spełnione następujące warunki: jest dobrej jakości, została właściwie założona, jest od początku do końca stosunku na swoim miejscu, nie pękła i nie zsunęła się;
  • przez krew – gdy zakażona krew dostanie się na skórę, która jest uszkodzona, na błonę śluzową np. do oka, nosa, jamy ustnej, na narządy płciowe lub zostanie wstrzyknięta podczas używania wspólnych z innymi igieł i strzykawek np. do podawania środków odurzających, anabolików w zastrzykach;
  • podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią z zakażonej HIV matki na jej dziecko – dlatego kobiety planujące ciążę lub będące w ciąży powinny wykonać test w kierunku HIV (ginekolog ma obowiązek zaproponować to badanie), test powinien też zrobić przyszły ojciec.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy