Reklama

Reklama

Hotel Rondo pod batutą..., czyli VI Letni Festiwal Muzyczny rozpoczęty!

Opublikowano: śr, 29 lip 2015 23:57
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Z wysokiego C rozpoczął się tegoroczny Letni Festiwal Muzyczny. Na jego inaugurację o godz. 19:00 w Hotelu Rondo swoją osobą zachwycił kutnian wybitny polski dyrygent Warcisław Kunc. Spotkanie z Gwiazdą pn. "Posłaniec sztuki wielkiej i wspaniałej - pod batutą..." poprowadziła Anna Jeremus-Lewandowska. Sala restauracyjna wypełniona była po brzegi, a przybyli ze skupieniem chłonęli wspomnienia, opowieści oraz zabawne anegdoty z życia muzyka.

Reklama

Spotkanie z gwiazdą festiwalu poprzedziły przemówienia wiceprezydenta Kutna, Zbigniewa Wdowiaka oraz prowadzącej, Anny Jeremus-Lewandowskiej, skwitowane słowami "VI Letni Festiwal Muzyczny rozpoczęty!". Po chwili przed publiką pojawił się Warcisław Kunc. Światowej klasy dyrygent opowiadał o studiach, początkach swojej przygody z dyrygenturą, fascynacjach, natchnieniach i muzycznych wzorcach, w międzyczasie rozbawiając przybyłych nasyconymi humorem historiami.

Stanisław Kunc swoją zawodową działalność dyrygencką rozpoczął w sezonie 89/90 jako dyrygent Opery Wrocławskiej. Sprawował kierownictwo muzyczne w ponad 60 spektaklach operowych, operetkowych i musicalowych. Z jego inicjatywy powstały Letnie Sezony Operowe organizowane od 1993 r. na dziedzińcu Opery na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jest też twórcą Wielkiego Turnieju Tenorów Opery na Zamku.

Jako dyrygent występował w: Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Austrii, Czechach, Rosji, Szwajcarii. Dokonał nagrań archiwalnych z Orkiestrą PR w Krakowie oraz NOSPR w Katowicach. Z Orkiestrą Opery na Zamku nagrał muzykę do filmu To ja, złodziej J. Bromskiego, Credo Seroki, Wesołą wdówkę Lehara. Jest gorącym orędownikiem propagowania twórczości S. Moniuszki. Nagrał dla DUX Moniuszki: Paria i Flis, wyróżnione w 2009 i 2010 roku „Złotym Orfeuszem” przez paryską Académie du Disque Lyrique oraz Verbum Nobile nominowane do Fryderyka 2013 i nagrodzone przez International Classical Music Awards tytułem: Najlepsze Nagranie Opery 2013.

W latach 1990/93 był dyrektorem Toruńskiej Orkiestry Kameralnej. Dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie w latach 1992-2004 oraz 2007-2011.

2012 profesor sztuk muzycznych w specjalności dyrygentura , 2013 Kierownik Katedry Dyrygentury Symfonicznej i Operowej. Od 2014 dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi.

W swoim dorobku ma:

Nagroda Prezydenta Miasta Torunia 1990, Złoty Krzyż Zasługi – 2001, Medal za Zasługi dla Miasta Szczecina – 2002, Zasłużony Działacz Kultury – 2002, Ambasador Szczecina 2004, Europaurkunde des Landes Brandenburg – 2005, Złota Odznaka Towarzystwa Przyjaciół Szczecina – 2005, Brązowy Medal Gloria Artis – 2008, Order „Czerwony Orzeł” – Den Verdienstorden des Landes Brandenburg – 2011.

VI Letni Festiwal Muzyki organizowany jest przez Fundację Promocji Muzyki ARTIFEX we współpracy z Miastem Kutno i jego kulturalnymi placówkami oraz firmą Polfarmex S.A. Festiwal honorowym patronatem objęli Wojewoda Łódzki oraz Prezydent Miasta Kutna.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)