Jak człowiek bez duszy....

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia To miasto jest bez was, jak kościół bez organów, jak człowiek bez duszy. Tworzycie fundament tego miasta, bez was nie było by historii Kutna – mówił przewodniczący Rady Miasta, Jacek Sikora podczas oficjalnego rozpoczęcia uroczystości związanych z 35-leciem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Rozpoczęcie obchodów zaingurowała wystawa „ „Dla Kutna i regionu Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej 1972-2007”, która została otwarta w Muzeum Regionalnym w Kutnie – Nie na co dzień zdarza się taki jubileusz i nie na co dzień owocuje on takim zbiorem – mówił członek TPZK i dyrektor kutnowskiej placówki muzealnej, Paweł Szymczak.

Same zbiory, choć stanowią tylko skromną część całego dorobku towarzystwa, należą do bardzo interesujących. Około 130 fotografii, na których niczym w książce możemy odczytać historię TPZK, od początku jego powstania, 29 pamiątkowych medali, co stanowi jeśli nie największą, to jedną z największych takich kolekcji w naszym kraju oraz prawie 40 wydawnictw, poświęconych miastu i regionowi, od pierwszego wydania książkowego z 1975 roku, po najnowszą pozycję autorstwa Janusza Pawlaka.

Wszyscy którzy choć trochę interesują się historią Kutna, wiedzą co to jest TPZK. Wasza działalność to przykład zaangażowania i wielkiej pracy. To co robicie daje poczucie własnej tożsamości i miejsce na mapie – mówił wiceprezydent Kutna, Zbigniew Wdowiak. - Ta wystawa to olbrzymi skrót 35 lat działalności towarzystwa. Cieszy również fakt, że regionaliści po pięciu latach wrócili do kutnowskiego muzeum – dodawał prezes TPZK, Andrzej Urbaniak, który bukietem kwiatów podziękował Dorocie Modlińskiej za przygotowanie wystawy.

W uroczystościach wzięli udział członkowie towarzystwa z wszystkich oddziałów TPZK: Kutna, Bedlna, Krzyżanowa, Krośniewic, przedstawiciele miasta i powiatu, dyrektorzy okolicznych placówek muzealnych i instytucji kulturalnych, zaproszeni goście. Wernisaż uświetnił „mini koncert” w wykonaniu Cezarego Górczyńskiego oraz wiersze kutnowskich poetów (A. Fryza, Ireny Adaszewskiej) w interpretacji kutnowskiego młodego pokolenia artystów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE