Reklama

Jak napisać listy motywacyjny?

Opublikowano:
Autor:

Jak napisać listy motywacyjny? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wejście na rynek pracy lub znalezienie nowego zajęcia nie jest drogą usłaną różami, lecz trudnym wyzwaniem, które nie zawsze kończy się sukcesem. Aby zwiększyć swoje szanse warto poznać pewne tajniki dotyczące prezentacji swoich możliwości. Przykuć uwagę potencjalnego pracodawcy możemy na wiele sposobów, ale jednym z najpopularniejszych, choć przez wielu wciąż niedocenianym, jest napisanie świetnego listu motywacyjnego.

List motywacyjny - niechciany obowiązek

Dla większości kandydatów to istne zło konieczne. Formalność, którą trzeba spełnić, aby móc ubiegać się dane stanowisko. Wielu pracodawców wciąż bowiem wymaga przesłania nie tylko CV, ale także listu motywacyjnego, który ma być poszerzeniem opisu życiorysu i pokazać rekruterowi sposób naszego myślenia. Jak napisać list, który zapewni nam zdobycie wymarzonej pracy? Właśnie między innymi na tego typu pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

List motywacyjny - po co?

Proces tworzenia listu motywacyjnego tylko z pozoru należy do prostych czynności. W ten sposób myślą osoby, które traktują ten obowiązek z lekkim przymrużeniem oka sądząc, że pracodawca czy rekruter nie zapoznają się nawet z treścią listu. Nic bardziej mylnego! W praktyce bowiem to właśnie list motywacyjny może okazać się naszą przepustką do zdobycia posady w danej firmie. Nie jest to, jak twierdzi wielu, zaledwie formalność, lecz coś, co możemy przekuć na naszą korzyść.

Jak napisać list motywacyjny?

Tak naprawdę wystarczyłoby napisać: od serca i uczciwie, ale wiele przykładów z życia pokazuje, że to nie wystarczy. Na szczęście istnieje kilka prostych porad, które można wprowadzić w życie, aby zwiększyć skuteczność listu. Oczywiście, każdemu z nas zależy na tym, aby potencjalny pracodawcy poznał nas z jak najlepszej strony i był nami oczarowany. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest skupienie się nie tylko na naszych mocnych stronach i ich wyeksponowanie w liście motywacyjnym, ale przede wszystkim wyjaśnienie, jakie korzyści będą wynikać z tego dla samego pracodawcy. W dzisiejszych czasach kompetencje i pasja to bowiem nie wszystko. Liczy się to, co konkretnie jesteśmy w stanie zaoferować przedsiębiorcy, aby podwyższyć wyniki jego firmy, zainicjować nowe projekty itp.

Ta jedyna firma

Mówienie językiem korzyści to jednak nie wszystko. W liście motywacyjnym warto unikać ogólników i skupić się na konkretach, ale przede wszystkim pokazać, że nasze przesłanie skierowane jest do konkretnej firmy, a list nie jest jednym z setek kopii, które bezmyślnie przesyłamy wszystkim przedsiębiorstwom w regionie. Można więc na przykład nawiązać do aktualnych spraw danej firmy, wskazać kierunek, w którym powinny zmierzać jej działania, wyjaśnić dokładnie, dlaczego aplikujemy właśnie na to stanowisko.

List motywacyjny - uzupełnienie CV?

Napisany w ten sposób list motywacyjny może być świetnym duetem z odpowiednio przygotowanym Curriculum Vitae. Dokument ten ma pełnić jego uzupełnienie, podkreślając najmocniejsze zalety kandydata, podparte oczywiście zdobytym doświadczeniem, wykształceniem i kwalifikacjami.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE