Reklama

Reklama

Jak nie zgubić dziecka na przedświątecznych zakupach?

Opublikowano: czw, 21 gru 2017 13:08
Autor:

Jak nie zgubić dziecka na przedświątecznych zakupach? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ostatni dzwonek, by kupić prezenty pod choinkę. Tłum ludzi w galeriach handlowych, pośpiech, chwila nieuwagi i nagle... „Uwaga, uwaga, na terenie galerii zagubiło się dziecko”. Pociechę stracić można z oczu w ciągu ułamka sekundy. Zanim weźmiesz je ze sobą na zakupy, warto przeczytać kilka prostych rad Akademii Bezpiecznego Puchatka, dzięki którym unikniesz stresu.

Reklama

Choć nasza galeria odbiega wielkością od centrów handlowych chociażby w Łodzi, nie oznacza to wcale, że nie może w niej dojść do takiej sytuacji. Warto stosować się do 3 prostych zasad, dzięki którym zapewnisz bezpieczeństwo swojemu dziecku.

Zasada nr 1 - Imię, nazwisko i numer telefonu
Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat dziecko znało swoje imię i nazwisko, imiona swoich rodziców, adres zamieszkania i numer telefonu do opiekuna oraz wiedziało komu takie dane może przekazywać. Niestety zdarza się, że nawet dzieci które znają swoje dane kontaktowe, w stresujących sytuacjach mogą je zapomnieć. Dlatego, warto też zapisać najważniejsze dane kontaktowe na metce wewnątrz kurtki lub po prostu włożyć dziecku do kieszeni karteczkę z niezbędnymi danymi.

Zasada nr 2 – Ja widzę Ciebie, Ty widzisz mnie
Dziecko musi wiedzieć, że nie powinno się oddalać od swojego opiekuna i musi pozostać w jego polu widzenia. Ważne jest wyjaśnienie dziecku, że jeśli jednak się zgubi i nie będzie mogło odnaleźć osoby dorosłej, powinno przede wszystkim zachować spokój, rozejrzeć się, czy nie ma jej gdzieś w pobliżu, ale nie oddalać się z miejsca, w którym ostatni raz ją widziało lub udać się do umówionego wcześniej punktu.

Zasada nr 3 – Zwróć się o pomoc
Wchodząc z dzieckiem do dużego sklepu, przepełnionego ludźmi, warto zwrócić jego uwagę na punkty orientacyjne, charakterystyczne miejsca, łatwe do zlokalizowania przez dziecko – na przykład takie jak punkt informacyjny. Należy także tłumaczyć dziecku, że jeśli starci z oczu opiekunów, powinno zwrócić się o pomoc do właściwej osoby, pracownika sklepu lub osoby z obsługi, np. ochroniarza lub kasjera. Taka osoba ma możliwość nadania przez głośniki informacji o miejscu przebywania dziecka, do którego rodzic lub opiekun z łatwością może się dostać. Warto także przekazać dziecku zasadę ograniczonego zaufania i uczulić, aby nie podawało swoich danych osobie przypadkowej. Dziecko powinno wiedzieć, że w sytuacji kiedy podchodzi do niego nieznajoma osoba i chce je gdzieś zabrać, powinno zaprotestować, głośno krzyczeć i wołać o pomoc.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)
 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  C3PO

  wystarczy dziecku dać imię inne niż Kevin i się nie zgubi, bo biedny Kevin gubi się w Polsacie od ponad 20 lat

 • 4 lata temu | ocena +2 / -2

  ona

  az tak cie zalał?

 • 4 lata temu | ocena +2 / -2

  widze przez budyń

  Zasada nr 4 - Nie mieć dzieci