Reklama

Jak walczyć z wadami wymowy?

Opublikowano:
Autor:

Jak walczyć z wadami wymowy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jak wada wymowy wpływa na dziecko? Ile trwa terapia u logopedy? Na te i inne pytania odpowiada Anna Jakubowska, logopeda, oligofrenopedagog, terapeuta EEG-Biofeedback.Kto zgłasza się do logopedy, z jakim problemami, ile trwa terapia?- U logopedy pomoc mogą uzyskać dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Najczęstszymi wadami wymowy wśród dzieci są seplenienie, rotacyzm, mowa bezdźwięczna, jąkanie czy opóźniony rozwój mowy. Zadaniem logopedy jest zapobieganie zaburzeniom mowy, rozpoznawanie oraz usuwanie wad w trakcie terapii logopedycznej. Czas trwania terapii zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju wady wymowy, wieku pacjenta, częstotliwości i systematyczności ćwiczeń, nastawienia samego pacjenta, czy współpracy z rodzicami lub opiekunami dziecka.

Jak wady wymowy przekładają się na życie dziecka?

- Wady wymowy mają duży wpływ na funkcjonowanie dziecka w szkole. Mowa jest podstawą w nawiązywaniu kontaktów społecznych, daje możliwość precyzyjnej komunikacji, stanowi narzędzie w zdobywaniu informacji, pozwala także na wyrażanie swoich odczuć, emocji, opinii. Nieprawidłowa wymowa jest przyczyną nie tylko niepowodzeń w nauce, ale może również wpływać na kształtowanie osobowości dziecka.

Kiedy powinniśmy się udać do logopedy z dzieckiem?

- Każdy moment, kiedy mamy wątpliwości co do przebiegu rozwoju mowy jest dobry, by skonsultować się z logopedą. W gabinecie uzyskać można informację czy rozwój mowy przebiega prawidłowo, czy należy interweniować. Im wcześniej nieprawidłowość będzie wykryta i postawiona zostanie diagnoza, tym szybciej będzie można rozpocząć terapię.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE