Reklama

Jeśli masz w domu ten popularny lek, najlepiej go wyrzuć. Jest rakotwórczy!

Opublikowano:
Autor:

Jeśli masz w domu ten popularny lek, najlepiej go wyrzuć. Jest rakotwórczy! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Obecność N-nitrozodimetyloaminy, czyli substancji potencjalnie rakotwórczej, potwierdzono w tabletkach Ranimaxu Teva. Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego, wszystkie serie leku zostały wycofane z obrotu.

Ranimax Teva jest lekiem stosowanym w przypadku zaburzeń dyspeptycznych, zgagi, nadkwaśności i bólu w nadbrzuszu. Hamuje on wydzielanie się kwasu solnego w żołądku. W najbliższym czasie nie zobaczymy go jednak w aptekach.

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał bowiem sprzedaż produktów leczniczych zawierających ranitydynę. Powód? W tabletkach potwierdzono obecność N-nitrozodimetyloaminy (NDMA). Informację do GIF w systemie Rapid Alert przekazała Europejska Agencja Leków.

Decyzja dotyczy produktów: Ranigast Pro, 75 mg, tabletki powlekane; Ranigast, 0,5 mg/ml, roztwór do infuzji; Ranigast, 150 mg, tabletki powlekane; Ranigast Fast, 150 mg, tabletki musujące; Ranigast Max, 150 mg, tabletki powlekane.

Podmiotem odpowiedzialnym za powyższy produkt jest Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

Nitrozoaminstanowi jest substancją rakotwórczą i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowiek. NDMA powstaje samoistnie, wydzielając się z ranitydyny pod wpływem światła, bądź powietrza.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE