Reklama

Jest COVID-19, grypa odeszła w zapomnienie. W Kutnie i okolicach już mało kto na nią choruje

Opublikowano:
Autor:

Jest COVID-19, grypa odeszła w zapomnienie. W Kutnie i okolicach już mało kto na nią choruje - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Utrudniony dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, większa dbałość o higienę i odporność, czy strach przed diagnozą? Niezależnie od rzeczywistej przyczyny, jedno jest pewne - liczba zachorowań na grypę w powiecie kutnowskim jest ponad... 12-krotnie(!) niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Początek września to nie tylko rozpoczęcie nowego roku szkolnego i sezonu barowego, ale i okres wzrostu zachorowań na grypę. Rok w rok mieszkańcy borykają się z infekcjami, a gorączka, zapchane zatoki, czy ból gardła omija tylko tych najbardziej zahartowanych. Tak przynajmniej było do tej pory.

Tej jesieni sprawy mają się bowiem zgoła inaczej. Jak dowiadujemy się z kutnowskiego sanepidu, w okresie od 1 września do 15 października 2019 roku w powiecie kutnowskim zgłoszono 354 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne (297 dorosłych i 57 dzieci do lat 14). W analogicznym okresie 2020 roku takich przypadków było natomiast... zaledwie 29 (wszystkie dotyczyły osób dorosłych).

Ciężko jednoznacznie oceniać, z czego wynika taki stan rzeczy. Wiadomo za to, że według danych z 20 października, w powiecie kutnowskim zakażonych wirusem SARS-CoV-2 jest obecnie 211 osób. Pełny raport epidemiologiczny znajdziecie tutaj - KLIK.

Postanowiliśmy prześledzić także dane dotyczące zachorowań na grypę dla województwa łódzkiego. Dokładne informacje w tej kwestii podaje Państwowy Zakład Higieny: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

W przypadku naszego województwa różnice w liczbie zachorowań na grypę nie przybierają aż takich rozmiarów jak w przypadku powiatu kutnowskiego, choć również nie sposób przeoczyć wyraźnego spadku w porównaniu do lat ubiegłych.

Otóż od 1 września do 15 października 2019 roku odnotowano 21 953 zgłoszeń, w tym 2 120 dotyczyło osób powyżej 65 roku życia. Jeszcze więcej, bo ponad 25 tys. przypadków odnotowano w roku 2017. A jak było w tym roku? Jak czytamy, od początku września do połowy października są to 10 134 zachorowania, z czego 900 dotyczy osób powyżej 65 roku życia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE