Reklama

Jest najnowszy ranking najbogatszych samorządów! Na którym miejscu Kutno i powiat?

Opublikowano:
Autor:

Jest najnowszy ranking najbogatszych samorządów! Na którym miejscu Kutno i powiat? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Znamy już wyniki tegorocznego rankingu najbogatszych polskich samorządów. Zestawienie przygotowane przez portal "Wspólnota" składa się z kilku kategorii, takich jak: miasta na prawach powiatu, powiaty, miasta powiatowe, miasteczka, czy gminy wiejskie. Gdzie uplasowało się miasto róż? Jak powiat kutnowski wypada na tle powiatów ościennych?

Na wstepię warto wyjaśnić, że metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od lat. Co istotne, pominięte zostały wpływy z dotacji celowych.

- Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) - podkreślają twórcy rankingu.

Wśród miast wojewódzkich obyło się bez niespodzianek - ranking otwiera Warszawa. Nic nie zmieniło się także (podobnie zresztą jak w minionych latach) w przypadku miast na prawach powiatów, gdzie prym wiedzie Sopot. Nie te informacje najbardziej interesują jednak mieszkańców Kutna i okolic.

Przyjrzyjmy się zatem zestawieniu najzamożniejszych powiatów i miast powiatowych. Od lat o miano najbogatszego powiatu walczą: powiat człuchowski (województwo pomorskie) i powiat przysuski (woj. mazowieckie). W tym roku numerem jeden jest ten pierwszy z wynikiem 1550,76 zł per capita, czyli na jednego mieszkańca jednostki samorządowej. Ranking ten obejmuje 314 powiatów. Jak wysoko uplasował się kutnowski? Całkiem wysoko, bo na 65 miejscu - 974,16 p/c (choć niżej niż rok temu, gdy znalazł się na 51 lokacie). Lepszym wynikiem spośród powiatów ościennych może pochwalić się tylko gostyniński, sklasyfikowany na 28 pozycji. Dla porównania: łęczycki - 81, łowicki - 148, a włocławski dopiero 246.

A jak oceniono zamożność samego Kutna? Zestawienie miast na prawach powiatów obejmuje 267 miejscowości. I w tym rankingu jest podobnie jak w przypadku powiatów. Miasto róż znalazło się bowiem na 63. miejscu - 3578,73 p/c (rok temu 44.). To i tak o wiele wyżej niż Łęczyca (117) i Gostynin (215). Wciąż daleko nam jednak do Polkowic w województwie dolnośląskim, od lat uchodzących na najbogatsze miasto powiatowe (7072,59 zł per capita).

Najzamożniejszym miasteczkiem w Polsce jest obecnie Krynica Morska w woj. pomorskim (19531,45 zł p/c), zaś gminą wiejską - niezmiennie - Kleszczów w woj. łódzkim (37679,45 zł p/c). Jak wysoko sklasyfikowano gminy wiejskie z naszgo powiatu?

Pełen ranking znajdziecie tutaj - KLIK.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE