Reklama

Jest porozumienie. Ratownicy medyczni przerywają protest

Opublikowano:
Autor:

Jest porozumienie. Ratownicy medyczni przerywają protest - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ponaddwumiesięczny protest służb przynosi pierwsze efekty. Minister zdrowia podpisał porozumienie z ratownikami medycznymi - szykują się podwyżki.

Takie informacje zostały przekazane przez rzecznika resortu Krzysztofa Jakubiaka Polskiej Agencji Prasowej. W ramach porozumienia ratownicy mają mieć zapewnione podwyżki w kwocie 400 zł brutto od stycznia przyszłego roku. Będą też mieli sześciodniowy płatny urlop szkoleniowy.

- Ratownicy odstępują od akcji protestacyjnej – podkreślił Jakubiak.

W porozumieniu zapisano, że niezależnie od formy zatrudnienia od stycznia przyszłego roku o 400 zł brutto wzrośnie miesięczne wynagrodzenie dla ratownika medycznego wykonującego zawód w zespole ratownictwa medycznego oraz w lecznictwie szpitalnym, dyspozytora medycznego oraz pielęgniarki systemu, wykonującej zawód w zespole ratownictwa medycznego u podwykonawcy.

Strony ustaliły ponadto m.in., że najpóźniej do grudnia 2019 r. powrócą do rozmów, które dotyczyć będą m.in. zrównania wysokości dodatków przysługujących na tych samych stanowiskach pielęgniarkom i ratownikom.

Strony zadeklarowały, że w ramach Rady Dialogu Społecznego zainicjują prace nad zmianą współczynników określonych w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych tak, aby „współczynniki te odzwierciedlały wykształcenie, kompetencje oraz odpowiedzialność”.

W porozumieniu zapisano, że wprowadzony zostanie przepis przyznający ratownikom – wykonującym zawód w ramach stosunku pracy i realizującym obowiązek doskonalenia zawodowego – urlopu szkoleniowego w wymiarze sześciu dni roboczych rocznie. Ma on być płatny, według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Treść porozumienia i jego główne założenia zostały opublikowane na profilu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych, który sytuację skomentował słowami "wielki sukces to nie jest, ale małymi krokami do przodu".

Jak informuje PAP, we wrześniu Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych zapowiadał na październik „dni bez ratowników”, których efektem miały być braki w obsadach m.in. zespołów ratownictwa, oddziałów i karetek transportowych.

Ministerstwo Zdrowia akcentuje, że ratownictwo jest sprawą priorytetową dla resortu. Przejawem tego, jak podnosi MZ, jest m.in. ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która przywróciła odpowiedzialność za ratownictwo medyczne i ratowanie ludzkiego życia organom państwowym. Według MZ o tym, jak ważne dla systemu ochrony zdrowia i resortu zdrowia jest ratownictwo świadczy także m.in. wzrost nakładów na nie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE