Reklama

Reklama

Już wkrótce zarobimy więcej? Rząd potwierdza podwyżki wynagrodzenia

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/pixabay

Już wkrótce zarobimy więcej? Rząd potwierdza podwyżki wynagrodzenia - Zdjęcie główne

Już wkrótce zarobimy więcej? Rząd potwierdza podwyżki wynagrodzenia | foto poglądowe/pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od 1 stycznia 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynosić 3 tys. zł, a minimalna stawka godzinowa ma być na poziomie 19,60 zł - zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów. Ma to pomóc w trudnej sytuacji wielu pracowników związanej z kryzysem wywołanym pandemią.

Reklama

Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r., który w piątek ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Autorem projektu jest Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

- Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony, zwłaszcza w czasie kryzysu wywołanego pandemią. Oceniając wpływ podwyższenia kwoty minimalnego wynagrodzenia na finanse gospodarstw domowych można założyć, że wzrost płacy minimalnej wpłynie pozytywnie na sytuację dochodową osób pracujących - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.

Dodano, że w projekcie „proponuje się ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 3000 zł (wzrost w stosunku do wysokości obowiązującej w roku bieżącym o 7,1 proc. oraz relację do prognozowanego na 2022 r. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na poziomie 51,4 proc.) oraz minimalnej stawki godzinowej na poziomie 19,60 zł".

W Ocenie Skutków Regulacji podano, że koszt podwyżki płacy minimalnej w 2022 roku dla małych i średnich firm to ok. 5,24 mld zł rocznie, a dla dużych 789 mln zł. Wskazano, że dotyczyć ona będzie ok. 2,2 mln osób.

W projekcie zapisano, że rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE