Reklama

Reklama

Kamery zarejestrują interwencje policji. Kiedy w Kutnie?

Opublikowano: 19 grudnia 2017 12:00
Autor:

Kamery zarejestrują interwencje policji. Kiedy w Kutnie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od wczoraj testują je policjanci ze stolicy, jeszcze przed świętami trafią do garnizonów z Dolnego Śląska i Podlasia - pilotażowy program kamer na policyjnych mundurach ruszył pełną parą. Zdaniem szefa MSWiA, Mariusza Błaszczaka jest to symbol modernizacji służb mundurowych, która kosztować będzie budżet państwa ponad 9 mln zł. Kamery zakończyć mają również sądowe batalie między obywatelami a funkcjonariuszami oraz przeciwdziałać nadużyciom i aktom brutalności wśród policjantów. Czy innowacja zda egzamin? I czy zagości również na kutnowskich ulicach?

Reklama

Pomysł wprowadzenia kamer rejestrujących interwencje funkcjonariuszy został podpatrzony u policjantów z Włoch i Stanów Zjednoczonych. MSWiA postanowiło przełożyć go na polskie realia w ramach programu modernizacji służb mundurowych, który obowiązuje od początku 2017 roku. Jednocześnie jest to pokłosie tragicznych wydarzeń z wrocławskiej komendy, gdzie w ubiegłym roku funkcjonariusze doprowadzili do śmierci Igora Stachowiaka. Skutego w kajdanki razili prądem z paralizatora, a szokujące nagrania ujawnili dziennikarze „Superwizjera” TVN. Dlatego na modernizację rząd nie zamierza skąpić grosza. W ciągu czterech lat na służby nadzorowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przeznaczone zostanie 9,2 mln zł.

Po wczorajszej konferencji w Komendzie Stołecznej Policji, na ulice Warszawy wyruszyły pierwsze, wyposażone w kamery patrole. W garnizonie stołecznym otrzymali je policjanci z Komendy Rejonowej I oraz z Wydziału Ruchu Drogowego. Do ich dyspozycji będą trzy typy kamer: z wyświetlaczem, bez wyświetlacza oraz z podglądem online. Jeszcze przed świętami sprzęt trafić ma do garnizonów: dolnośląskiego i podlaskiego. Każdy z nich przetestuje 60 urządzeń - 30 typu A (rejestrująca obraz i dźwięk kamera podstawowa) i 30 typu B (z możliwością odtwarzania nagrania na bieżąco i ruchomym obiektywem).

Jak wyjaśniała podczas konferencji zastępca komendanta głównego policji, nadinspektor Helena Michalak, kamery mogą pracować bez ładowania do 10 godzin, przekazują obraz i dźwięk w systemie szyfrowanym. Zasoby pamięci pozwalają na zapis przynajmniej 30 dni służby, kamery rejestrują wideo w jakości nawet 1080p i nie mniejszej niż 480p. Moment rejestracji zdarzenia będzie pozwalał na identyfikację obsługującego ją funkcjonariusza oraz ustalenie daty i godziny interwencji. System klient-serwer pozwoli natomiast radzić sobie z 300 kamerami przypadającymi na jedną lokalizację, np. powiatu kutnowskiego. Jednak, czy ten element modernizacji służb mundurowych okaże się trafionym pomysłem? Jeśli, tak, kiedy kamery trafią do Kutna?

A Waszym zdaniem kamery na mundurach zdadzą egzamin?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)
 • 4 lata temu | ocena +3 / -3

  p

  tak, powinny być włączone cały czas nawet jak sra, debilu ty

 • 4 lata temu | ocena +9 / -9

  Seba

  Moja pyta czy takiego policjanta z kamerą to będzie można na chrzciny albo wesel wynająć do filmowania i ile to by kosztowało ?

 • 4 lata temu | ocena +7 / -7

  O

  Czyli policjanci będą musieli teraz pieścić się z bandziorami. Normalny obywatel z policją nie ma styczności. Chory ten kraj.....

  • 4 lata temu | ocena +1 / -1

   fakt

   Mylisz się "normalny" towarzyszu.

 • 4 lata temu | ocena +13 / -13

  Romek

  Powinny być jeszcze kamery w pokojach przesłuchań!

 • 4 lata temu | ocena +14 / -14

  Kutno

  Kamery powinny być włączone cały czas bez możliwości wylaczenia przez policjanta bo mija się to z celem kiedy będą chcieli to będą wylanczac

  • 4 lata temu | ocena +0 / -0

   Mioddzio

   Wyłączać !!! kur.. wyłączać bo nie ma wyłancznika !!!