Reklama

Reklama

Każda rzeźba to modlitwa przekazywana dłutem. Tadeusz Kacalak z Nagrodą Starosty

Opublikowano: pt, 6 lis 2015 09:25
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wczorajszy wieczór był wyjątkowy dla kutnowskiego rzeźbiarza i kolekcjonera sztuki ludowej - Tadeusza Kacalaka. Z rąk starosty Krzysztofa Debicha otrzymał nagrodę za działalność artystyczną, upowszechnianie i ochronę kultury. Jego kandydaturę zgłosiło Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i to ono wspólnie ze Starostwem Powiatowym organizowało wczoraj uroczystość w CTMiT.Uczestniczyli w niej ludzie kultury powiatu kutnowskiego, dotychczasowi laureaci Nagrody Starosty w dziedzinie kultury, rzeźbiarze regionu kutnowskiego, przyjaciele oraz rodzina Laureata. Uroczystość prowadziły wspólnie Barbara Zajewska-Tomczak w imieniu Starostwa i Bożena Gajewska w imieniu TPZK.

Reklama

Wśród gości znaleźli się: przewodniczący Rady Powiatu Marek Jankowski, przewodniczący Komisji Kultury Rady Powiatu Bartosz Serenda, zastępca prezydenta Kutna Zbigniew Wdowiak oraz ksiądz dziekan dr Jerzy Swędrowski.

Nagroda Starosty w dziedzinie kultury przyznawana jest już od kilkunastu lat, była uchwalona jako jedna z pierwszych w województwie łódzkim.

Kulminacyjnym momentem było wręczenie nagrody laureatowi przez Starostę Kutnowskiego - Krzysztofa Debicha, po czym nastąpiły gratulacje i wręczanie kwiatów. Bartosz Serenda zapoznał zebranych z procedowaniem Komisji Kultury, a składając gratulacje laureatowi wspominał dawne czasy, gdy jako mały chłopak bywał w pracowni Tadeusza Kacalaka.

Laureatowi składano gratulacje i życzenia. Licznie przybyli i składali serdeczne życzenia pracownicy Muzeum Regionalnego w Kutnie z dyrektorem Grzegorzem Skrzyneckim. W laudacji Bożena Gajewska przytoczyła fakty z życia artystycznego laureata.

Wywiad z nim przybliżył jego postać, pracę oraz filozofię życia. Na pytanie, którą z nagród otrzymanych w ciągu 40-letniej pracy artystycznej ceni najbardziej, Tadeusz Kacalak przypomniał pierwszą ważną nagrodę – Zasłużonego Działacza Kultury otrzymaną w młodości, z której się bardzo cieszył.

Następnie wspomniał o Złotej Odznace Miasta Kutna, którą wręczał mu prezydent Kutna Krzysztof Debich oraz Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasług i dla kultury ludowej”, którą otrzymał w 2004 roku. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego tą nagrodą ho­no­ru­je ca­ło­kształt dzia­łal­no­ści w dzie­dzi­nie kul­tu­ry lu­do­wej i wy­róż­nia wy­bit­ne osią­gnię­cia twór­ców lu­do­wych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)