Reklama

Reklama

Kobiety u władzy: czy obalą rządy mężczyzn?

Opublikowano: śr, 25 paź 2017 09:00
Autor:

Kobiety u władzy: czy obalą rządy mężczyzn? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kobiety coraz odważniej poczynają sobie w politycznym świecie, co przekłada się również na niwę samorządową. Jak sytuacja przedstawia się u nas?

Reklama

W powiecie nadal rządzą mężczyźni – tu wskaźnik feminizacji wskazuje 9,71%, co pozwala powiatowi kutnowskiemu znaleźć się w połowie zestawienia „Wspólnoty”, czyli na 171 miejscu, na 314.

Miasto Kutno niestety wypada jeszcze gorzej, ponieważ tutaj wskaźniki pokazują 9,52%, a w klasyfikacji miasto plasuje się na dalekim 673 miejscu.

Miłą niespodzianką dla pań może okazać się fakt, że bardzo wysoko na liście znalazły się Krośniewice. Tam wskaźnik feminizacji wynosi aż 63,33%, co daje 49 miejsce. Nieco dalej, ale równie dobrze przedstawia się w tym temacie Żychlin – ze wskaźnikiem 23,33% zajmuje 131 miejsce. W rankingu zestawiono 847 miast.

Wśród gmin wiejskich naszego powiatu bezapelacyjnie króluje Gmina Dąbrowice, która zajmuje najwyższe dotychczas, 41 miejsce, a jej wskaźnik feminizacji wynosi aż 70%.

Dużo niżej, bo aż na 810 miejscu pojawia się gmina Bedlno, a zaraz za nią kolejno Kutno, Oporów i Strzelce – wszystkie ze wskaźnikiem 13,33 %. Za nimi, na 1057 miejscu, plasuje się Bedlno ze wskaźnikiem równym 10%. Listę powiatu kutnowskiego zamyka gmina Krzyżanów z wartością 6, 67%.

Pań w organach stanowiących i wykonawczych samorządów stopniowo przybywa. Po wyborach w 1990 roku ich odsetek w gminach wiejskich ledwie przekraczał 9 proc., po 2014 roku był już niemal trzykrotnie wyższy. Coraz więcej kobiet piastuje stanowiska wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, co wiąże się z silną pozycją w lokalnym samorządzie. Ale tylko jedna kobieta jest marszałkiem województwa – lubuskiego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)
 • 4 lata temu | ocena +7 / -7

  jedność

  Nie ważne czy kobieta czy mężczyzna ważne, aby swoje obowiązki wykonywali jak najlepiej. Nie dzielcie Polaków na mężczyzn i kobiety na białych i czarnych na prawych i lewych jesteśmy jednym narodem mieszkamy w jednym kraju więc szanujmy się nawzajem.

 • 4 lata temu | ocena +4 / -4

  szok

  Dabrowice hahahhaa, nie liczy sie ilosc liczy sie JAKOSC!!!!

 • 4 lata temu | ocena +8 / -8

  mieszkaniec

  Najpierw się rozliczyć z rządów niezależnie czy to panie czy panowie ,

 • 4 lata temu | ocena +13 / -13

  kobieta

  Nigdy baba na kierowniczym stanowisku- bo to są zazdrosne i zawistne babsztyle !!!!

  • 4 lata temu | ocena +4 / -4

   zasmucona

   Niestety w wielu przypadkach to prawda - ciągłe fochy, chowanie urazy i kierowanie się emocjami. Mogę na palcach jednej ręki policzyć znajome mi kobiety, które potrafią zarządzać ludźmi i kierować firmą.