Reklama

Reklama

Kolejna petycja. Działali w podziemiu, pojadą za darmo autobusami?

Opublikowano: czw, 26 paź 2017 09:00
Autor:

Kolejna petycja. Działali w podziemiu, pojadą za darmo autobusami? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Czy osoby zrzeszane w nielegalnych organizacjach i związkach zawodowych w latach PRL powinny mieć ulgi lub darmowe przejazdy komunikacją miejską? Z takim pomysłem do kutnowskich władz zgłosiło się Stowarzyszenie Walczących o Niepodległość 1956-89.

Reklama

Na ręce prezydenta Kutna, Zbigniewa Burzyńskiego, wpłynęła petycja dotycząca przyznania prawa do ulg w przejazdach miejskimi autobusami dla osób, które świadczyły pracę w nielegalnych organizacjach i związkach zawodowych w rozumieniu przepisów do kwietnia 1989 r. oraz dla osób, które przed 4 czerwca 1989r. nie wykonywały pracy wskutek represji politycznych. Stowarzyszenie Walczących o Niepodległość argumentuje swoje postulaty tym, że w myśl obowiązujących przepisów, Rzeczpospolita Polska specjalną opieką otacza weteranów walk o niepodległość, zwłaszcza inwalidów wojennych.

- Nie ulega wątpliwości, że konstytucja RP nie rozróżnia weteranów walk o niepodległość w zależności od sposobu prowadzenia tej walki, od okresu działalności (przed czy po 1956 r.) czy też od przyznanego rodzaju decyzji. W świetle powyższego, skoro kombatanci mają prawo do ulgowej komunikacji miejskiej, takie samo uprawnienie powinno przysługiwać także świadczącym prace w nielegalnych organizacjach do 1989 r – pisze w uzasadnieniu petycji Daniel Alain Korona, prezes zarządu stowarzyszenia.

Zdaniem stowarzyszenia, ulgi byłyby rodzajem uhonorowania działaczy opozycyjnych, która w znikomy sposób obciążyłaby budżet samorządu. Argumentują to tym, że ulgi dotyczyłyby tylko osób, które w latach PRL świadczyły pracę dla nielegalnych wówczas organizacji. Chodzi tu o np. rozwieszanie plakatów, drukowanie i kolportaż ulotek czy organizowanie spotkań. Wówczas za takie działania można było natknąć się na represje ze strony władz komunistycznych.

- W efekcie, jak wynika z informacji urzędu ds. kombatantów dla MSWiA, jedynie 1195 osób (w całym kraju) posiada uprawnienia osób, które świadczyły pracę po 1956 r. na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych nielegalnych w rozumieniu przepisów do kwietnia 1989 r. lub osób, które nie wykonały pracy przed dniem 4 czerwca 1989r. Na skutek represji politycznych – dodaje prezes zarządu stowarzyszenia.

Dlatego kolejnym przytaczanym argumentem jest fakt, że w skali całego naszego regionu takich osób może być kilka lub kilkanaście, a część z nich z racji wieku już teraz może posiadać prawo do ulg lub bezpłatnej komunikacji.

- Ubytek finansowy będzie zatem znikomy, niezauważalny – czytamy w petycji.

Podobne rozwiązania wprowadziły już m.in. Warszawa, Piotrków Trybunalski, Konin czy Kołobrzeg. Czy będzie tak także w Kutnie? Zapytaliśmy Biuro Prasowe Urzędu Miasta, jak władze odnoszą się do tego pomysłu. O odpowiedzi poinformujemy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)