Reklama

Reklama

Kolejny raz pokazują wielkie serca. "Chcemy pomagać w ratowaniu życia i zdrowia" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: sob, 13 lis 2021 11:48
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Mieszkańcy Kutna kolejny raz biorą udział w szlachetnej akcji oddawania krwi. Poprzednia taka inicjatywa zakończyła się sporym sukcesem i zanosi się na to, że dziś będzie podobnie.

Reklama

- W dniu dzisiejszym przeprowadzamy kolejną wyjazdową akcję krwiodawstwa. Tym razem odbywa się to po hasłem „Oddaj krew dla Niepodległej” w związku ze Świętem Niepodległości. Autobus dopiero przyjechał, a już jest bardzo dużo ludzi, więc myślę, że przedsięwzięcie będzie bardzo udane – mówił krótko przed startem akcji Robert Feliniak, jeden z organizatorów.

Poprzednia podobna akcja odbyła się w trakcie największej kutnowskiej imprezy – Święta Róży. Wtedy hasłem było „Oddaj Krew w Święto Róży”.

- Wtedy zgłosiły się 42 osoby, z czego 33 osoby oddały krew, ponieważ nie każdy kto się zgłosi kwalifikuje się oddania krwi. Naszym zdaniem był to duży sukces – dodaje Robert Feliniak.

Dla porównania – w takich miastach jak Łódź mówi się o sukcesie, kiedy podobne akcje gromadzą 14-15 osób.

Dzisiejsza inicjatywa odbywa się na parkingu Kutnowskiego Domu Kultury i potrwa do godziny 14. Dla pierwszych 30 dawców przewidziano upominki.

- Są tutaj ludzie, którzy czasami od lat oddają krew, więc nie robimy tego, żeby mieć dni wolne w pracy, czy inne przywileje. Chcemy w ten sposób pomagać w ratowaniu zdrowia i życia – mówił nam jeden z krwiodawców.

Po zakończeniu akcji Robert Feliniak poinformował nas, że zgłosiło się 37 osób, z czego 32 oddały krew. Zebrano 14,5 litra krwi.

Jeśli chcesz zostać krwiodawcą musisz pamiętać o kilku zasadach. Osoba chcąca oddać krew musi mieć ukończone 18 lat. Ważna jest też masa ciała, która musi wynosić więcej niż 50 kg.

Poza spełnieniem wagowego wymogu, nie może być również dysproporcji waga-wzrost, dlatego zostało wprowadzone ograniczenie nie tylko dolnego, ale i górnego BMI 18,5 - 35 dla dawców krwi pełnej lub jej składników otrzymywanych metodą aferezy i powyżej 70 kg dla dawców krwinek czerwonych met. Erytroaferezy.

Warunków do spełnienia jest wiele – krwi czasowo nie mogą oddawać m.in. osoby po dużym zabiegu operacyjnym, kobiety w ciąży lub w trakcie karmieni piersią, a także osoby, które wróciły z obszaru, w którym występują endemicznie choroby tropikalne, oraz z krajów o dużej częstości występowania nosicieli przeciwciał anty-HIV i chorych na AIDS.

Wszystkie szczegółowe informacje na ten temat znajdują się TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)