Reklama

Reklama

Koncert pieśni żydowskich w Dworku Modrzewiowym

Opublikowano: pon, 13 lip 2015 10:21
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ależ to był koncert... te słowa słychać było wśród wychodzących z Dworku Modrzewiowego mieszkańców Kutna i regionu kutnowskiego, którzy licznie przybyli w gościnne progi siedziby Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, by posłuchać koncertu pieśni żydowskich w wykonaniu Kameralnego Zespołu Wokalnego CANTABILE Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i ich wspaniałego gościa - pani Moniki Krajewskiej.Drugi gość, ks. prof. Andrzej Leleń, wprowadzający słuchaczy w świat muzyki żydowskiej w sposób niezwykle interesujący opowiadał o kulturze Żydów. Ogromnie nas ucieszyło, że tak wielu mieszkańców chciało spotkać się z kulturą żydowską, która przecież przez wieki była obecna w Kutnie. Przepraszamy, że niektórzy mogli tylko słyszeć piękną muzykę, nie widząc artystów... nie spodziewaliśmy się ponad 100 uczestników.

Reklama

Przy akompaniamencie Jarosława Domagały Kameralny Zespół Wokalny CANTABILE pod dyrekcją Joanny Domagały oraz gość pani Monika Krajewska przedstawili pieśni żydowskie:

1. Hava Nagila (popularna pieśń zbiorowa)
2. Oseh Shalom sł. Preser, muz. Nurit Hirah
3. Tumbalalajka (popularna pieśń zbiorowa)
4. Avinu Malkeinu Max Janowski – modlitwa (Ojcze nasz)
5. Yih’yu L’ratson (May the Words)
6. Y’rushalayim Shel Zahav, muz. i sł. Naomi Shemer
7. S’vivon aranżacja muz. Gregg Smith
8. V’sham’ru muz. Dawid Shukiar
9. Shiviti muz. Michael Isaacson

Pieśni śpiewane przez Monikę Krajewska wraz z kutnowskim zespołem miały bardzo różnorodny charakter. Były podniosłe, uroczyste, pełne melancholii, ale były również radosne. Niezwykły głos Moniki Krajewskiej wzbudzał zachwyt wśród publiczności. Budził emocje, wobec których ciężko było pozostać obojętnym. Słynne „Hava Nagila” ogromnie się wszystkim podobało. Zgromadzona publiczność przyjmowała każdy kolejny utwór bardzo spontanicznie, na koniec koncertu podziękowała owacją na stojąco. Artyści musieli bisować, gdyż słuchacze czuli ogromny niedosyt po godzinnym koncercie.

Piękny śpiew i niepowtarzalny repertuar, którego słuchaliśmy, był efektem kilkudniowych warsztatów muzycznych prowadzonych przez dr Monikę Krajewską dla zespołu Cantabile. Warsztaty te zostały dofinansowane przez Prezydenta Miasta Kutno i zostały zorganizowane w wyniku realizacji zadania „Krok ku mistrzostwu” Cykl zajęć doskonalących technikę śpiewu i interpretację utworów Kameralnego Zespołu Wokalnego Cantabile przy TPZK. Celem przedsięwzięcia jest doskonalenie umiejętności wokalnych i interpretacyjnych Kameralnego Zespołu Wokalnego CANTABILE przy TPZK.

Monika Krajewska jest mezzospranistką i zdobyła wykształcenie muzyczne na Wydziale wokalno-aktorskim w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz na prestiżowych uczelniach USA: Yale University (USA) oraz University of Connecticut gdzie również uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Marilyn Horne, Frederica von Stade, Sherill Milnes.

Artystka jest laureatką wielu konkursów wokalnych, w tym: pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Rosy Ponselle, pierwszej nagrody na konkursie wokalnym "Amici Competition", G. Verdi Prize ufundowanej przez Palm Beach Opera, drugiej nagrody na konkursie im. Marcela Sembrich-Kochanska w Nowym Yorku, nagrody specjalnej na konkursie Mc. Allister oraz laureatka konkursu "National Teachers Association". Koncertowała w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Polsce, Włoszech, Rosji i Israelu.

Występowała na najważniejszych scenach koncertowych, w tym w Nowojorskiej Carnegie Hall jako solistka w Requiem W. A. Mozarta oraz w programie Two Nations One Love wykonując pieśni K. Szymanowskiego i F. Chopina oraz w teatrach operowych kreując m. in. role: Carmen (Opera Al Fresco, Opera Theater of Connecticut, CT Lyric Opera), Rosiny w Cyruliku Sewilskim (Chattanooga Opera, Alla Breve Opera, Utah Opera), Charlotte w operze Werther (Des Moines Opera, Palm Beach Opera), Kopciuszka z opery La Cenerentola (Utah Opera, Palm Beach Opera, UCONN Opera), Dorabelli w operze Cosi Fan Tutte (Aspen Opera Theater, Yale Opera), Olgi w Eugeniuszu Onieginie (CT Opera Theater), Loli (Cavaleria Rusticana), i innych.

W ubiegłym sezonie zaśpiewała Rossiniego L'Italiana In Algieri pod batutą Alberto Zedda oraz Albinę w operze Thais pod batuta Keri-Lynn Wilson. Wykonywała również pieśni K. WeilPa i A. Piazzoli z Beth El Tempie Orchestra, oraz Russian Romances w programie From Russia with Love.
Poza muzyką operowa jej bogaty repertuar obejmuje: pieśni solowe, utwory kameralne, kantatowe i oratoryjne oraz bogaty zestaw pieśni żydowskich (liturgicznych i ludowych).

Koncertowała w Europie, Stanach Zjedmoczomych, Rosji, Niemczech, Holandii, Polsce i Izraelu, na festiwalach: Weimar Musie Festival (Niemcy), Belcanto Festival (Holandia), Vilnius Theater Institute (Litwa), Mąkę Musie New York Summer Festival (New York).

W tym sezonie wystąpiła również z recitalem pieśni słowiańskiej na festiwalu w Moskwie, a także z recitalem romansów i arii rosyjskich w Ashkelon Festiwal (Izrael) oraz na Indiana Univerity, Boston College, Weslean University.

W swoim dorobku artystka posiada trzy albumy: "Russian Romances and Encores", "Christmas Around The Worid" oraz "Favorite arias and Songs".
Monika Krajewska jest też współorganizatorką dwóch scen operowych: Connecticut Lyric Opera oraz Alla Breve Opera and Consort.

W roku akademickim 2013/14 uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej na Wydziale Wokalno- Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego im. I. Paderewskiego w Poznaniu, na podstawie rozprawy: Współczesne śpiewy Synagogi Amerykańskiej i ich praktyka wykonawcza.

Monika Krajewska prowadzi również aktywną działalność w środowisku polonijnym Wschodniego Wybrzeża, za co została uhonorowana wieloma wyróżnieniami i polonijnymi nagrodami. Jest ona również stypendystką Kościuszko Foundation w Nowym Jorku oraz Fuli Scholarship na Yale University.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)