Reklama

Reklama

Konfiskata samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu? Ministerstwo zapowiada zmiany

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: PAP

Konfiskata samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu? Ministerstwo zapowiada zmiany - Zdjęcie główne

Konfiskata samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu? Ministerstwo zapowiada zmiany | foto PAP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Resort sprawiedliwości zapowiada zaostrzenie kar za jazdę pod wpływem alkoholu. Nie wyklucza wprowadzenia konfiskaty pojazdu, którym kierował nietrzeźwy kierowca lub jego równowartości.

Reklama

Kiedy dochodziłoby do konfiskaty samochodu?

- Należy wrócić do idei konfiskaty samochodu, kiedy poziom alkoholu u kierowcy przekracza istotne granice. Do przepadku pojazdu dochodziłoby, gdy kierowca miałby ponad promil alkoholu we krwi i doszło do tragicznego zdarzenia - przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zmiany proponowane przez Ministerstwo mają skutecznie odstraszyć nietrzeźwych kierowców od wsiadania za kółko. Jak podkreślają jego przedstawiciele, w takich przypadkach najlepiej działają sankcje znacznie odczuwalne finansowo. Do konfiskaty samochodu dochodziłoby w przypadku tragicznego wypadku z ofiarą lub ofiarami śmiertelnymi - w takiej sytuacji auto byłoby traktowane jako narzędzie popełnienia przestępstwa. 

Zaostrzenie kar to już pewność

- MS przygotowało też kompleksową reformę Kodeksu karnego wprowadzającą wyższe kary, także za jazdę po pijanemu i spowodowanie tragicznego w skutkach wypadku – przekazało PAP Ministerstwo Sprawiedliwości. 

Już na mocy dotychczas wprowadzonych zmian zaostrzono przepisy wobec nietrzeźwych kierowców. Kierowca, pijany lub pod wpływem narkotyków, który spowoduje wypadek śmiertelny lub skutkujący ciężkimi obrażeniami ciała trafia do więzienia na co najmniej dwa lata. Wcześniej dolna granica kary przy takim przestępstwie wynosiła zaledwie dziewięć miesięcy pozbawienia wolności, a wyrok do roku więzienia można było zawiesić.

Plaga pijanych kierowców 

Resort poinformował także, że według statystyk za zeszły rok za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego skazano ponad 36 tys. osób, z czego 6,5 tys. na kary pozbawienia wolności, w tym 5,4 tys. z warunkowym zawieszeniem. 

W Kutnie i okolicach wypadki spowodowane alkohol również zdarzają się często. Jeden z ostatnich miał miejsce nieco ponad 2 tygodnie temu, kiedy kompletnie pijany kierowca wsiadł na skuter i zderzył się z osobówką. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, a całe zajście relacjonowaliśmy TUTAJ.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE