Jak dotąd województwo łódzkie podzielone było na 20 rejonów operacyjnych, a każdy z nich obsługiwany był przez 10 dysponentów. W 11 z nich, w tym również na terenie powiatu kutnowskiego, usługi z zakresu ratownictwa medycznego świadczyła firma Falck. Z uwagi na fakt, że spółka ta jest podmiotem niepublicznym, nie może liczyć na kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, by dalej świadczyć usługi z zakresu ratownictwa.
W piątek rozstrzygnięto konkurs na świadczenia ww. usług. Zatem już od kwietnia w życie wejdzie wojewódzki plan działania systemu Państwowe Ratownictwo Medycznego w Łódzkiem. Odtąd jeden rejon operacyjny obsługiwać będzie 105 ZRM-ów, czyli o 5 więcej niż dotychczas. Umowa na udzielanie świadczeń podpisana zostanie wkrótce z Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego w Łodzi.
- O zawarcie umowy na świadczenia ratownictwa medycznego w Łódzkiem ubiegało się wspólnie 12 dysponentów zespołów ratownictwa medycznego. Wśród współrealizatorów są: Samodzielny Szpital Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim, Szpital Wojewódzki w Sieradzu, Tomaszowskie Centrum Zdrowia, Szpital Powiatowy w Radomsku, Zduńskowolski Szpital Powiatowy, Szpital Powiatowy w Opocznie, Powiatowe Centrum Medyczne NZOZ Szpital Powiatowy w Wieruszowie, Poddębickie Centrum Zdrowia, Pabianickie Centrum Medyczne, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wieluniu oraz Zespół Opieki Zdrowotnej w Łowiczu - poinformowała Anna Leder, rzecznik łódzkiego NFZ.
Mimo tego, że Kutnowskiego Szpitala Samorządowego nie ma na powyższej liście lecznic, to i tak pacjenci z terenu powiatu kutnowskiego obsługiwani będą przez Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego.