Reklama

Koniec Falcku w Kutnie? „Pozwólcie nam nadal ratować życie!”

Opublikowano:
Autor:

Koniec Falcku w Kutnie? „Pozwólcie nam nadal ratować życie!” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jeśli pomysł ministerstwa zdrowia wejdzie w życie, od początku przeszłego roku ratownictwo medyczne czeka rewolucja. Sejmowa komisja zdrowia już zaakceptowała projekt ustawy, w myśl którego odpowiedzialność za ratownictwo przejdzie od prywatnych podmiotów w ręce państwa. Duńska firma Falck, która takie usługi pełni w powiecie kutnowskim, już wydała w tej sprawie specjalne oświadczenie.

Zmiany są konieczne?

Projekt przewiduje, że świadczenia zdrowotne z zakresu ratownictwa medycznego będą realizowane wyłącznie przez samodzielnie publiczne zakłady opieki zdrowotnej i spółki, w których większościowe udziały kapitału posiada skarb państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Dodatkowo ustawa zakłada, że dyspozytornie medyczne umiejscowione zostaną w strukturze urzędów wojewódzkich. Stworzone zostaną duże rejony operacyjne, objęte świadczeniami realizowanymi w ramach jednej umowy z NFZ

- Dzięki temu, że zadania z zakresu ratownictwa medycznego będą realizowały podmioty z większościowym udziałem kapitału publicznego, nie będzie sytuacji, w której jakikolwiek podmiot leczniczy realizujący te świadczenia odmówi zawarcia umowy z płatnikiem. Gwarantem są samorządy terytorialne, które w większości są organami założycielskimi dla publicznych dysponentów zespołów ratownictwa medycznego i są odpowiedzialne za bezpieczeństwo zdrowotne osób zamieszkujących podległy im teren – uzasadnia resort zdrowia.

Celem nowelizacji - jak podkreśla resort - jest wzmocnienie wpływu państwa na bezpieczeństwo zdrowotne obywateli, którzy znajdą się w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

- Pozostałe służby ratownicze (Państwowa Straż Pożarna i Policja) są instytucjami o charakterze publicznym, a ich działalność jest gwarantowana przez państwo. Ratownictwo medyczne na tle tych służb stanowi wyjątek – co wymaga naprawy – dodaje ministerstwo.

Koszt utworzenia i funkcjonowania nowego systemu, w ciągu 10 lat, ma wynieść ok. 357 mln. zł. Będzie się na to składało m.in. budowa i wyposażenie Krajowego Centrum, utworzenie całego zaplecza technicznego czy szkolenia dla dyspozytorów medycznych.

"Zatrzymajcie ten projekt"

Będzie to duży cios dla firm prywatnych takich jak na przykład Falck. Takim podmiotom w oczy zagląda widmo nie przedłużenia umów, które wygasają 31 grudnia br. Duńska firma, obecna także na terenie powiatu kutnowskiego, już wydała w tej sprawie specjalne oświadczenie, opublikowane przez branżowe portale.

Czytamy w nim, że upaństwowienie systemu oznacza likwidację 71 podmiotów niepublicznych, które od ponad 12 lat rzetelnie wypełniają swoje obowiązki.

- Z niedowierzaniem przyjęliśmy treść oświadczenia opublikowanego na stronie Ministerstwa Zdrowia w dniu 5 lutego br., w którym wskazano uzasadnienie dla decyzji likwidującej firmę będącą dzisiaj miejscem pracy dla ponad 3500 osób – pisze w oświadczeniu Wojciech Jóźwiak, rzecznik prasowy Falck.

Odnosi się także do stanowiska ministerstwa: „nie będzie sytuacji, w której jakikolwiek podmiot leczniczy realizujący te świadczenia odmówi zawarcia umowy z płatnikiem”

- Nigdy w całej historii obecności na polskim rynku Falck nie odmówił podpisania proponowanej umowy. Co więcej, 4 razy pomagaliśmy Państwu Polskiemu wykonując prace wykraczające poza nasze umowne zobowiązania. W czasie strajków naszych kolegów z jednostek publicznych nasze załogi gwarantowały bezpieczeństwo pacjentów. Kto zapewni taką pomoc w czasie przyszłych strajków upaństwowionych jednostek? Na posiedzeniu komisji nie usłyszeliśmy żadnych innych argumentów na rzecz upaństwowienia. Co więcej, przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia przyznał, że nie ma danych wskazujących na gorszą jakość jednostek niepublicznych czy jakichkolwiek naruszeń prawa – czytamy w oświadczeniu.

Falck oczekuje od władz uczciwej i rzeczowej debaty na temat ratownictwa medycznego. Zaznacza, że obecnie polscy podatnicy są narażeni nie tylko na utratę pracy, ale także na dodatkowe koszty.

- „Pozostałe służby ratownicze (Państwowa Straż Pożarna i Policja) są instytucjami o charakterze publicznym, a ich działalność jest gwarantowana przez państwo. Ratownictwo medyczne na tle tych służb stanowi wyjątek – co wymaga naprawy.” Pytanie, dlaczego więc Minister Zdrowia nie proponuje zmian, które uczynią z Ratownictwa Medycznego służbę? Odpowiedź jest prosta – ograniczenia budżetowe. W tym samym czasie budżet państwa narażany jest na straty związane z nieuchronnym arbitrażem i kosztami odszkodowań. Konieczne będą także duże nakłady na odtwarzanie infrastruktury likwidowanych podmiotów niepublicznych. Sam Falck Medycyna posiada 110 ambulansów w systemie oraz 66 stacji na terenie 10 województw. Dziwią deklaracje Ministerstwa, że jednostki publiczne mają 11 miesięcy czasu na przygotowanie się do nowej regulacji, a jednocześnie, że nie przewidziano dodatkowych środków na zakup ambulansów. Zgodnie z informacjami z posiedzenia komisji jednostki niepubliczne dysponują łącznie 135 ambulansami, które będzie trzeba zastąpić nowo zakupionymi przez jednostki publiczne – zaznacza Wojciech Jóźwiak.

Falck apeluje do parlamentarzystów o zatrzymanie tego projektu. Firma obawia się, że wyrzucenie jej z rynku ratownictwa medycznego może odbić się negatywnie na ilości zatrudnianych osób i całej spółce.

- Pozwólcie nam nadal wykonywać naszą pracę z korzyścią dla polskich pacjentów, z korzyścią dla Państwowego Ratownictwa Medycznego. Polski system ochrony zdrowia ma szereg palących problemów, których rozwiązanie wymaga sił i środków. Nie ma powodu, by część z nich przeznaczać na odtwarzanie tego co dzisiaj dobrze działa dzięki 71 podmiotom niepublicznym obecnym w ramach kontrolowanego przez państwowo Ratownictwa Medycznego. Obecny etap prac legislacyjnych pozwala wciąż na dokonanie niezbędnych korekt w taki sposób, by zapewnić osiągnięcie celów Ministerstwa Zdrowia – kończy W. Jóźwiak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE