Reklama

Reklama

Koniec kolejek aut pod szpitalem? W Kutnie powstanie nowy punkt pobrań wymazów na SARS-CoV-2

Opublikowano: wt, 10 lis 2020 15:38
Autor:

Koniec kolejek aut pod szpitalem? W Kutnie powstanie nowy punkt pobrań wymazów na SARS-CoV-2 - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Sznur samochodów pod Kutnowskim Szpitalem Samorządowym od pewnego czasu wpisuje się w kutnowski krajobraz. Chodzi o wymazy na obecność wirusa SARS-CoV-2, które dokonywane są na zasadzie "drive thu', czyli bez wysiadania z auta. Kolejki pod kutnowską lecznicą niebawem mają odejść w zapomnienie. W naszym mieście już na początku przyszłego tygodnia pojawić ma się bowiem drugi punkt pobrań wymazów na koronawirusa.

Reklama

Punkt pobrań w Kutnie w pierwszych dniach listopada pobierał 54-86 wymazów dziennie podczas 5-godzinnej pracy, w październiku było to od 36 – 47 wymazów dziennie. Spośród kilkunastu poradni w Kutnie, które zleciły testy w kierunku COVID19, rekordowa liczba to 209 od początku października, czyli odkąd lekarze POZ uzyskali możliwość zlecania testów. W dniu 3 listopada poradnie POZ w Kutnie zlecały dziennie od 2 do 16 testów w kierunku koronawirusa.

O kolejkach aut pod szpitalem pisaliśmy kilka dni temu tutaj - KLIK. Jak się okazuje, wieści o takim stanie rzeczy dotarły do łódzkiego NFZ. Ten podjął konkretne działania w celu poprawy zaistniałej sytuacji.

- W Kutnie powstanie – najprawdopodobniej już na początku przyszłego tygodnia – drugi punkt pobrań wymazów w kierunku koronawirusa. Mieszkańcy Kutna i powiatu kutnowskiego łatwiej i szybciej skorzystają z takiego wymazu zleconego np. przez lekarza POZ - zapewnia Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ.

Łódzki NFZ reaguje na potrzeby chorych i systematycznie zwiększa liczbę punktów pobrań, bo rośnie liczba testów zlecanych pacjentom. W rekordowe dni w punktach pobrań w Łódzkiem z wymazów korzysta nawet 3000 pacjentów.

- Punkty wydłużają także godziny pracy, dlatego prosimy, żeby pacjenci zawsze sprawdzali aktualne godziny pracy na http://www.nfz-lodz.pl lub pacjent gov. pl zanim wyruszą na wymaz. W Łódzkiem jest już 37 punktów pobrań. Pracę punktu pobrań i testy w kierunku koronawirusa finansuje NFZ. Za dobową 2-godzinna pracę płacimy 300 zł; 80 zł za każdą kolejna godzinę pracy i 21 zł za każdy wymaz - dodaje Anna Leder.

Przypominamy godziny pracy i nr telefonu. Pracownicy punktu pobrań proszą o telefoniczne umawianie się na wymaz i przyjeżdżanie w wyznaczonych godzinach. Do punktu pobrań nie przychodzimy pieszo.

Kutnowski Szpital Samorządowy, Kutno, ul. Kościuszki 52,
tel. 607 031 947,
godz.:
poniedziałek 11:00 - 16:00
wtorek - niedziela 08:00 - 13:00

Jak przygotować się do pobrania wymazu?

Jak wskazuje prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat, konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej:

wymaz powinien być pobrany po upływie około 3 godzin od ostatniego posiłku
przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia
wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 3 godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych (kropli, maści, aerozoli)
przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa
przed pobraniem należy wyjąć ruchome protezy zębowe.

Gdzie sprawdzić wynik testu?

Wynik testu możemy samodzielnie sprawdzić na swoim IKP po zalogowaniu profilem zaufanym. Założymy go, nie wychodząc z domu. Umożliwia to internetowe konto bankowe. Można je wykorzystać do szybkiego i bezpiecznego zakładania i potwierdzania profilu zaufanego. Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego nie musisz już potwierdzać ich osobiście w urzędzie. Na IKP będą także dokumenty, które potwierdzają izolację i kwarantannę - można wysłać je pracodawcy.

Dostałeś skierowanie na wymaz od lekarza POZ – jesteś na kwarantannie

10 dni trwa też kwarantanna od dnia następującego po skierowaniu Cię na test przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do chwili uzyskania wyniku testu. Jeśli wykonasz test na koronawirusa i otrzymasz wynik negatywny, to automatycznie Twoja kwarantanna się kończy. Jeśli wynik okaże się pozytywny, trafisz na izolację domową lub do szpitala.

Uwaga! Ta zasad nie dotyczy zdrowych chorych, którym zlecany jest test np. przed przyjęciem na operację do szpitala. Jeśli lekarz ze szpitala uważa, że pacjent powinien mieć test – zleca go i wskazuje, gdzie go wykonać.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (8)
 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  chory

  miej kurwo do starostwa pretęsje a nie do szpitala bo to oni decydują i zamknij się jak nie chorujesz

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Mieszkaniec

  Szpital zakaźny a karetki jezdza po innych szpitalach szukając miejsca nawet z wynikiem dodatnim oczekiwanie 3 godz bo lekarz w Kutnie bierze kompiel po obchodzie

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Wiesiek

  Najlepiej by pasowało na stadionie

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  ....

  Jakie kolejki, dziennikarzyna pół dnia czekał żeby fotkę strzelić? Umawianie na godziny, i te parę aut, które są na zdjęciu ogarnęli w 20 minut. To tak dużo? W kolejce do apteki czeka się dłużej....

 • 2 lata temu | ocena +16 / -16

  Lila

  A co mają zrobić osoby nie posiadające samochodu ?

  • 2 lata temu | ocena +3 / -3

   Ddd

   Lekarz powinien zlecić karetkę która, przyjedzie i pobierze wymaz w domu.

   • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    ...

    Tak kur.wa i jeszcze ci zakupy zrobić i śmieci wynieść nygusie

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Ooo

  Zdrowych chorych??? Polska mowa byc gumowa