Reklama

Koniec z akcją protestacyjną strażaków? "Chodzi o bezpieczeństwo"

Opublikowano:
Autor:

Koniec z akcją protestacyjną strażaków? "Chodzi o bezpieczeństwo"  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kutnowscy strażacy zaraz po policjantach dołączyli do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, której powodem są warunki pracy funkcjonariuszy, a te mają się coraz gorzej. W jej ramach związki zawodowe zdecydowały się m.in. oflagować budynki komend oraz pojazdy służbowe i to zrodziło konflikt na linii Komendant Główny PSP - związki zawodowe.

Szerzej o akcji protestacyjnej strażaków, która ruszyła 16 lipca pisaliśmy TUTAJ. Na tle tych wydarzeń zrodził się konflikt, którego przedmiotem jest forma akcji protestacyjnej strażaków ze Związku Zawodowego Strażaków Florian i NSZZ Pracowników Pożarnictwa. Komendantowi Leszkowi Suskiemu miało nie spodobać się oflagowanie strażnic i samochodów ratowniczo – gaśniczych czego pokłosiem było rozesłanie do komend wojewódzkich pism, w których sugerował usunięcie banerów i flag. Te z kolei - umieszczone na wozach strażackich mogą, jego zdaniem, stanowić zagrożenie zarówno dla strażaków jak i innych uczestników ruchu. Jak podaje onet.pl miał on się powołać na ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

- Uprzejmie przypominam, że symbole Rzeczpospolitej Polskiej (w tym flaga państwowa RP) podlegają szczególnej ochronie prawnej, a obowiązkiem każdego obywatela jest otaczanie ich czcią i szacunkiem – napisał Leszek Suski.

Zaznaczył przy tym, że oznakowanie nie należy do „elementów stanowiących części przewidzianych dla tej formacji oznakowania pojazdów”. Na reakcję przewodniczących związków nie trzeba było długo czekać. Wysłali oni bowiem dwa pisma do Komendanta Głównego, w których domagają się cofnięcia dyspozycji o usunięciu flag i banerów. W drugim zaś zamieścili opinię prawną sporządzoną przez kancelarię związkową. Takie pismo wystosował również m.in. Krajowy Związek Zawodowy Strażaków "Florian", którego wiceprzewodniczący jest wieloletnim strażakiem z Kutna.

- To kuriozum - krótko skwitował całe zamieszanie wiceprzewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Strażaków Florian oraz strażak KP PSP w Kutnie, Tomasz Podolski. - Do tej pory było już kilka czy kilkanaście protestów, umieszczaliśmy flagi i nigdy nie było problemu, a teraz to jest jakieś kuriozum. Czy na naszej strażnicy w Kutnie jest coś uwłaczającego godłu czy barwom narodowym? - dodaje.

Następstwem wystąpienia Komendanta Głównego PSP z dnia 23 lipca było umieszczenie na stronie KZZS "Florian" pisma do strażaków, w którym znajdziemy swego rodzaju apel do protestujących.

- Czynności te proszę realizować ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa osób, sprzętu i mienia. Pamiętajmy również aby zastosowane środki protestu pozostały w zgodzie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym i nie zagrażały w jakikolwiek sposób uczestnikom ruchu drogowego. Wykorzystywane elementy w postaci flag czy bannerów zawieszanych na pojazdach straży pożarnej proszę umieszczać w sposób nie godzący w integralność stałych elementów oznakowania pojazdów, umożliwiając identyfikację jednostki pojazdu - czytamy w treści.

Całość pisma znajduje się TUTAJ. Również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odniosło się do spornej kwestii flagowania komend i pojazdów wydając specjalnie oświadczenie. Minister podkreślił, że absolutnie nie ma mowy o jakimkolwiek zabranianiu strażakom umieszczania flag związkowych na budynkach i pojazdach PSP. Oświadczenie MSWiA możecie przeczytać TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE