Reklama

Reklama

Powiat kutnowski bez koronera? Starostwo nie wyłoniło wykonawcy, trwa trzeci przetarg

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Powiat kutnowski bez koronera? Starostwo nie wyłoniło wykonawcy, trwa trzeci przetarg - Zdjęcie główne

koroner | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Czy w powiecie kutnowskim nie ma obecnie lekarza odpowiedzianego za stwierdzanie zgonu? Informacje o rzekomym braku wykonawcy usług koronerskich lotem błyskawicy rozeszły się wśród mieszkańców naszego regionu. Jak jest rzeczywiście? O to starostę Daniela Kowalika pyta Martyna Stasiak, asystentka posłanki Agnieszki Hanajczyk.

Reklama

- Zwracam się do Pana z zapytaniem odnośnie sytuacji, która miała miejsce  16  listopada  br. Znaleziono zwłoki mężczyzny i żadna instytucja nie umiała powiedzieć, kto i jakie ma podjąć działania w tym zakresie. Z tego co wiadomo w powiecie kutnowskim od jakiegoś czasu nie ma tzw. koronera - czytamy w piśmie skierowanym do starosty.

W związku z powyższymi doniesieniami, asystentka posłanki składa następujące zapytania:

Jak wygląda obecnie sytuacja z pełnieniem zadań koronerana terenie powiatu?

Czy jest planowane podpisanie nowej umowy skoro wcześniejsza wygasła?

Z jaką firmą?

Jeżeli jest już podpisana to od kiedy i z kim?

W odpowiedzi starosty czytamy, że zgodnie z obowiązującym prawem, lekarzem właściwym do stwierdzenia zgonu i jego przyczyn jest lekarz leczący chorego w ostatniej chorobie - często jest to lekarz udzielający świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Dopiero w przypadku niemożności stwierdzenia zgonu przez lekarza o którym mowa, stwierdzenie zgonu i jego przyczyn powinno być dokonane przez lekarza wyznaczonego przez starostę.

- Ponadto informuję, iż w dniu 30 lipca 2020 roku NZOZ "DERMEX' wypowiedział umowę na świadzenie usług stwierdzania zgonów i jego przyczyn oraz wystawiania karty zgodnu, w przypadku niemożności dopełnienia tego obowiązku przez lekarza leczącego w ostatniej chorobie.

Jak wyjaśnia Daniel Kowalik, w celu wyłonienia kolejnego koronera, przeprowadzono dwukrotnie procedurę zapytania ofertowego. W żadnym z przypadków nie wyłoniono jednak wykonawcy, gdyż ceny złożonych ofert przewyższały środki, jakie zostały przeznaczone na realizację przedmiotowej usługi.

- Jednakże z powodu pojawienia się pilnych potrzeb korzystania z usług koronerskich, po wielu przeprowadzonych w listopadzie negocjacjach podpisano umowę na świadczenie usług stwierdzania zgonu i ustalania jego przyczyn oraz wystawiania kart zgonu osób zmarych w granicach administracyjnych Powiatu Kutnowskiego z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej "DERMEX", który zadeklarował swoją natychmiastową gotowość do świadczenia w/w usług - uspokaja włodarz.

Umowę zawarto na okres od 16 do 30 listopada. Zawarto w niej zapis, iż usługi koronerskie będą świadczone w dni powszednie pomiędzy godziną 18:00 a 8:00, w soboty i niedziele oraz dni świąteczne. Kolejne zapytanie fertowe jest w trakcie realizacji - 9 listopada zostało opublikowane na stronie BIP Starostwa Powiatowego w Kutnie. Termin składania ofert minął 23 listopada, natomiast termin wykonywania zamówienia obowiązuje od 1 do 31 grudnia.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy